Williams mposht Sharapovën, fiton French Open

Serena Williams ka fituar titullin e saj të 16-të të Grand Slam dhe kampionatin e parë French Open që nga viti 2002 duke e mposhtur Maria Sharapovan me rezultat 6-4, 6-4.
Fitorja e së shtunës kompleton rikthimin në poztiën e parë, të Serena Williams-it nga humbja shokuese që pësoi në vitin e kaluar në Roland Garros nga Vriginie Razzano e cila ishte e 111-ta në ranglistën e tenisteve.
Williams, 31 vjeçare bëhet tensitja më e vjetër që fiton një titull të madh, që kur Martina Navratilova fitoi në Wimbledon në vitin 1990 në moshën 33 vjeçare.