4 shqiptarë dhe 2 ukrainas arrestohen në një operacion antidrogë në Detin Adriatik

Tiranë, 16 gusht 2023 – Policia e Shqipërisë njoftoi të mërkurën se i ka arrestuar gjashtë persona, përfshirë dy ukrainas, dhe ka konfiskuar disa kilogramë kanabis dhe armë, në një operacion ndërkombëtar antidrogë në Detin Adriatik. Në mesin e të arrestuarve është edhe një ish-punonjës i Policisë së Shtetit.

Gjatë operacionit janë arrestr: Arlind Ismailukaj, 47 vjeç, banues në Tiranë; Armando Mema, 37 vjeç, banues në Tiranë; Nerim Çela, 40 vjeç, banues në Fushë Kuqe, Laç; Besnik Brokeri, 51 vjeç, banues në Vlorë; Kyrylo Ponomarenko, 39 vjeç, banues në Ukrainë; dhe Kostiantyn Biellon, 44 vjeç, banues në Ukrainë.

Zëvendësdrejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Sokol Bizhga, tha se trafikantët do ta shkëmbenin në det kanabis sativa me lëndë të tjera narkotike.

“Trafikantët i vunë flakën një veliere ku ndodhej drogë dhe pajisje të tjera, sapo pikasën policinë dhe kanë tentuar të largohen me një barkë të vogël shpëtimi, por janë kapur në flagrancë”, tha Policia.

“Gjatë operacionit janë sekuestruar: dy armë zjarri pistoleta, të markave “Glock” dhe “Zastava”; 200 fishekë pistolete model 54; një automjet tip “Audi”; 4 aparate DVR për ruajtjen e pamjeve filmike; 45.000 euro, 250.000 lekë, 500 paund, 50 franga, 2.000 lira, 25 celularë; sasia 23 kg kanabis sativa, e gjetur në afërsi të velierës së djegur; 1 mjet lundrues tip gomone”, njoftoi policia.

Policia tha se operacioni nisi në orën 22:00 të mbrëmjes së 14 gushtit dhe u përmbyll pasditen e djeshme në orën 18:00.

Në operacion morën pjesë Guardia di Finanza, DEA amerikane dhe policia shqiptare.

Policia sqaroi se aksioni nisi pas njoftimit se “një skaf u nis me shpejtësi nga Laguna e Patokut në Kurbin me drejtim jug-perëndimin”.

“Në të njëjtën kohë me ndërhyrjen nga deti, oficerët e Repartit Special “RENEA” kanë ndërhyrë nga toka, në ambientet e një restoranti në lagunën e Patokut, ku po qëndronin disa shtetas që dyshohet se kishin lidhje me tentativën për të trafikuar lëndë narkotike”, tha Bizhga.

Operacioni i koduar “Flakët e detit” i kryer nga Policia e Shtetit, është koordinuar dhe mbështetur nga DEA amerikane, Guardia di Finanza, Interforca italiane në Shqipëri dhe Frontex.

(r.m.)