Aleksandar Vuçiq kërcënohet me vdekje: “Ti je i vdekur”

Beograd, 15 prill 2022 – Një person anonim, i cili është prezantuar ish-aktor dhe tekstshkrues, ka postuar në Instagram një video ku bëhet thirrje për vdekjen e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Ai ka publikuar pikturën e një kostari që e simbolizon vdekjen, me këngën “Je i vdekur” në pjesën e sipërme të pictures dhe me dedikimin “Për Aleksandër Vuçiqin”, në pjesën e poshtme.

“Je i vdekur, thika është e gjatë, nata është e ftohtë, vdekja do të vijë në derën tënde në  agim”, thotë teksti i këngës, shkruan b92.

Foto: Printscreen/Instagram

Prokurori i Lartë Publik i Beogradit e ka urdhëruar Departamentin Special për Krime të Teknologjisë Kibernetike  informative që, së bashku me policinë dhe me Agjencinë e Zbulimit e Sigurisë, të ndërmarrin të gjitha veprimet për të identifikuar dhe për ta nxjerrë para drejtësisë autorin e kërcënimit ndaj Presidentit Vuçiq.

(r.m.)