Ambasada suedeze në Bagdad sulmohet në shenjë proteste për djegien e Kuranit

Bagdad, 20 korrik 2023 – Qindra protestues sulmuan ambasadën suedeze në qendër të Bagdadit në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, duke u ngjitur në muret e saj dhe duke i vënë flakën në shenjë proteste kundër djegies së Kuranit në Suedi.

I gjithë personeli i ambasadës në Bagdad mbeti i padëmtuar gjatë incidentit, siç konfirmohet nga zyra e shtypit e Ministrisë së Jashtme suedeze në një deklaratë për media.

Ministria dënoi me forcë sulmin dhe theksoi rëndësinë e marrjes së masave të nevojshme nga autoritetet irakiane për të mbrojtur misionet diplomatike.

Megjithatë, ministria nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të agjencisë së lajmeve Reuters për informacion shtesë në lidhje me situatën.

Mbështetësit e klerikut shiit Muqtada Sadr organizuan protestën të enjten kundër djegies së dytë të planifikuar të Kuranit në Suedi brenda pak javësh.

Njoftimi për protestë u bë përmes postimeve në një grup në Telegram të ndjekur gjerësisht, që është i lidhur me klerikun me ndikim,si dhe në kanale të tjera mediatike që mbështesin atë.

Si një nga figurat më me ndikim të Irakut, Sadr ka ndikim mbi një numër të madh ndjekësish të përbërë nga qindra mijëra mbështetës.

Ai ka thirrur më parë ndjekësit e tij për të dalë në rrugë në raste të ndryshme, si në verën e kaluar kur ata pushtuan Zonën e Gjelbër të fortifikuar të Bagdadit, duke çuar në konfrontime fatale.

Sipas lejes së lëshuar nga policia suedeze të mërkurën, një tubim publik jashtë ambasadës së Irakut në Stokholm u miratua.

Leja tregonte se vetëm dy persona pritej të merrnin pjesë në këtë tubim. Njëri nga ta është një burrë që i vuri zjarrin një Kuranit jashtë një xhamie të Stokholmit në qershor.

Policia suedeze refuzoi disa aplikime për protesta në fillim të këtij viti, që do të përfshinin djegien e Kuranit, duke përmendur shqetësimet e sigurisë.

Gjykatat që atëherë kanë rrëzuar vendimet e policisë, duke thënë se akte të tilla mbrohen nga ligjet e gjera të vendit për lirinë e fjalës.

Një seri videosh të postuara në grupin Telegram, One Baghdad, treguan njerëz që mblidheshin rreth ambasadës suedeze rreth orës 1 të mëngjesit të së enjtes duke brohoritur parulla pro-Sadr dhe duke sulmuar kompleksin e ambasadës rreth një orë më vonë.

“Po, po për Kuranin”, brohoritën protestuesit.

Videot më vonë treguan tymin që ngrihej nga një ndërtesë në kompleksin e ambasadës dhe protestuesit që qëndronin në çatinë e saj.

Djegia e Kuranit në Suedi

Në përgjigje të incidentit, ministria e Jashtme e Irakut dënoi sulmin ndaj ambasadës dhe lëshoi një deklaratë duke udhëzuar forcat e sigurisë të kryejnë një hetim të shpejtë për të identifikuar dhe mbajtur përgjegjës autorët.

Që nga agimi i së enjtes, forcat e sigurisë u vendosën brenda ambienteve të ambasadës dhe dëshmitarët nga Reuters raportuan se panë tym që ngrihej nga ndërtesa, teksa zjarrfikësit punonin për të shuar zjarrin e mbetur.

Shumica e protestuesve tashmë ishin shpërndarë, por një grup i vogël mbeti jashtë ambasadës.

Forcat irakiane të sigurisë u përpoqën më vonë të shpërndanin këtë grup të mbetur. Para kësaj, protestuesit kishin hedhur për pak kohë gurë dhe sende të forta drejt forcave të sigurisë të pranishme.

Muajin e kaluar, Sadr kishte bërë thirrje për protesta kundër Suedisë dhe kishte kërkuar dëbimin e ambasadorit suedez pas incidentit të djegies së Kuranit në Stokholm, i cili u krye nga një shtetas irakian.

Pas incidentit të djegies, burri u raportua në polici për nxitje të urrejtjes kundër një grupi etnik ose kombëtar.

Incidenti i djegies çoi në dy protesta të mëdha jashtë ambasadës suedeze në Bagdad.

Vende të ndryshme myslimane, duke përfshirë Turqinë, Emiratet e Bashkuara Arabe, Jordaninë dhe Marokun, shprehën keqardhjen e tyre për incidentin dhe dënuan atë, me Irakun që kërkon ekstradimin e burrit për gjykim në vend.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu dënuan incidentin, por sqaruan se lëshimi i lejes për protestë nga Suedia ishte në mbështetje të lirisë së shprehjes dhe jo një miratim i veprimit.

(REL)