Ambasadori Nesho: Administrata Biden do të godasë autokratët Vuçiç e Rama nëse shkelin marrëveshjet në Ballkan

Ambasadori Agim Nesho u shpreh se administrata Biden do të godasë autokratët si Rama dhe Vuçiçi do të shkelin marrëveshjet ndërkombëtare.

Ai tha se Rama ehde në takimin me Von der Leyen u tregua i stepur duke thënë se do të zbatohen ato nisma e projekte që bën BE.

Nesho: Nëse ka regjime autokratë që do të goditen nga administrata e Biden do të jenë pikërisht këto që po tentojnë të prekin ato marrëveshje ndërkombëtare që mbajnë rendin në Ballkan. Dhe për të goditur janë Vuçiç, Rama dhe oligarkët e tjerë që ekzistojnë e frymëzojnë gjëra të tilla në Ballkan për të krijuar një frymë anti paqe.

Mesazhi ishte shumë i qartë dhe Rama e ka marrë një mesazh të tillë. Edhe sot në takimin me Von der Leyen, që nga ai njeriu vizionar me Kurtin për Ballkanin e Hapur, u detyrua që të thoshte se jemi byroja që realizon projektet e BE-së. Von der Leyen  etha me gjuhën diplomatike që nuk e njeh një nismë të tillë.

RTV Ora