Ambasadorja Yuri Kim e njeh Alibeajn si kryetari në detyrë të PD-së

Tiranë, 5 prill 2022 – Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka publikuar detaje nga takimi që ka pasur sot me Enkelejd Alibeajn, të cilin ajo e njeh si ushtrues të detyrës së kryetarit të PD-së.

Ambasadorja Kim, në një postim në Twitter, ka thënë se me z. Alibeaj ka diskutuar “për një gamë të gjerë çështjes”, ndërsa diskutimin e ka cilësuar si shumë të mirë.

Diplomatja amerikane i ka vlerësuar marrëëhniet e SHBA-së me PD-në që prej themelimit të saj, si edhe rolin e saj për demokracinë dhe zhvillimin e Shqipërisë.

Në mbyllje, ajo ka thënë se PD dhe SHBA duhet të vazhdojnë së bashku, siՎ është shprehur, “përpara dhe mbrapa”.

Postimi i plotë i ambasadores Kim:

Diskutim shumë i mirë sot me Ushtruesin e detyrës së kryetarit të PD-së dhe drejtuesin e grupit parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj, për një gamë të gjerë çështjesh.

SHBA ka pasur një marrëdhënie të fortë, të veçantë me PD-në që në lindjen e kësaj partie.

Ne e vlerësojmë këtë marrëdhënie dhe rolin e domosdoshëm të PD-së për Shqipërinë, shpresojmë që të dyja vetëm do të forcohen.

Kemi shumë punë përpara për ta mbajtur Shqipërinë në rrugën e anëtarësimit në BE, demokracisë, ndërtimin e bashkëpunimit në mbrojtjen e dhe zgjerimin e mundësive të biznesit dhe ekonomisë për të gjithë. Le të vazhdojmë së bashku përpara, jo mbrapa!

(r.m.)