Argjentinasi Lionel Mesi fiton për herë të shtatë “Topin e Artë”

Kishte disa dyshime por nuk mund të ndodhte ndryshe. Lionel Messi është fituesi i Topit të Artë 2021 duke e shkruajtur emrin e tij për herë të shtatë në histori

Askush si sulmuesi argjentinas i cili bëhet lojtari i parë me 7 trofe të tillë dhe ishte po i fundit që e fitoi këtë çmim në 2019 sepse në 2020 për shkak të pandemisë nuk u dha një vlerësim i tillë.

Edhe pse Lewandowski bëri mirë, një vit monstruoz, nuk mund të arrinte nivelin botëror, madhështinë e argjentinasit i cili ka vlerësimin e madh nga e gjithë bota.

Mbyllet kështu në mënyrën më të mirë të mundshme kjo ceremoni që premion lojtarin më të mirë në botë.

Messi i pari, Lewandowski i dyti dhe Jorginho i treti, renditja më logjike e mundshme./Ora News/.

1. Lionel Messi (Argjentinë FC Barcelone, Paris-SG), 613 pikë

2. Robert Lewandowski (Poloni, Bayern Munich), 580

3. Jorginho (Itali, Chelsea), 460

4. Karim Benzema (Francë, Real Madrid), 239 

5. N’Golo Kanté (Francë, Chelsea), 186

6. Cristiano Ronaldo (Portugali, Juventus, Manchester United, 178

7. Mohamed Salah (Egjipt, Liverpool), 121

8. Kevin De Bruyne (Belgjikë, Manchester City), 73

9. Kylian Mbappé (Francë, Paris-SG), 58

10. Gianluigi Donnarumma (Itali, AC Milan, Paris-SG), 36

11. Erling Haaland (Norvegji, Borussia Dortmund), 33

12. Romelu Lukaku (Belgjikë, Inter Milan, Chelsea), 26

13. Giorgio Chiellini (Itali, Juventus, 26

14. Leonardo Bonucci (Itali, Juventus), 18

15. Raheem Sterling (Angli, Manchester City), 10

16. Neymar (Brazil, Paris-SG), 9

17. Luis Suarez (Uruguaj, Atlético de Madrid), 8

18. Simon Kjaer (Danimarkë, AC Milan), 8

19. Mason Mount (Angli, Chelsea), 7

20. Riyad Mahrez (Algjeri, Manchester City), 7

21. Bruno Fernandes (Portugali, Manchester United), 6

22. Lautaro Martinez (Argjentinë, Inter Milan), 6

23. Harry Kane (Angli, Tottenham), 4

24. Pedri (Spanjë, FC Barcelone), 3

25. Phil Foden (Angli, Manchester City), 2

26. Nicolo Barella (Itali, Inter Milan) 1

27. Ruben Dias (Portugali, Manchester City), 1

28. Gerard Moreno (Spanjë, Villarreal), 1

29. César Azpilicueta (Spanjë, Chelsea), 0

30. Luka Modric (Kroaci, Real Madrid), 0