Arrestohet në Bullgari kryeshefi i KRU në Gjakovë, Hasan Krasniqi

Prishtinë, 1 mars 2024 – Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë më 19 shkurt.

Ky lajm u bë i ditur të premten për Radion Evropa e Lirë nga Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës (MPJ).

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës konfirmon se në mbështetje të informatave zyrtare të pranuara nga Ministria e Jashtme e Republikës së Bullgarisë, shtetasi i Republikës së Kosovës (H.K) është ndaluar më datën 19 shkurt, 2024 në Pikën e kalimit të kontrollit kufitar “Gyueshevo”, tha MPJ.

Nuk është e qartë se mbi çfarë akuzash apo dyshimesh është arrestuar Krasniqi.

Por dyshohet se ai u arrestua me kërkesë të Interpolit në pikëkalimin kufitar të Bullgarisë me Maqedoninë e Veriut, Gyueshevo.

“Shtetasi i Republikës së Kosovës është ndaluar pasi që i njëjti supozohet të jetë person i kërkuar nga Interpoli”, sipas MPJ-së.

Krasniqi u emërua udhëheqës i KRU Gjakovës në fillim të vitit 2022.

(REL)