Berisha: Si u vodh karburanti i avionëve në portin e Sarandës në emër të jahtit superluksoz për Edi Ramën

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar në faqen e tij në facebook një aferë vjedhje karburanti që i përket datës 23 maj të 2020.

Sipas denoncimit të Berishës, 7005 litra karburant avionësh në portin e Sarandës janë faturuar në emër të një jahti superluksoz dhe kjo sasi sipas tij është përdorur nga kryeministri Rama për udhëtimin e tij me avion drejt Italisë gjatë kohës së pandemisë, raportoi Ora News.

Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb

Ne portin e Sarandes ne kalaten e portit limjon ka ardhur nje jaht lluksoz me emrin “ANNA I” me numer identitfikimi IMO: 109884 i cili ne daten 23.05.2020 i jane faturuar sikur ka mare nje sasi prej 7005 litra lende karburant avjonesh JET-A1 te cilen ne te vertete ky jaht nuk e ka mar.Jan bere disa denoncime ne drejtorin e pergjithshme te doganave dhe policin e shtetit por si gjithmon kur jan te perfshire zyrtar te larte ligji nuk funksionon.te perfshire ne kete mega kotrabande me furnizimin me nafte te jahteve lluksoze ne portin e limjonit ne sarande jane te perfshire drejt perdrejte ish drejtoresha e kesaj dege doganore “RAIMONDA GJONI” qe aktualisht eshte drejtoresh e tatimeve Sarande edhe pse ka dal ne pension vazhdon punen normalisht pa u shqetesuar nga institucionet dhe kuptohet asya se kjo femer tejet e korruptuar eshte nje nga figurat kryesore te partise socialiste ne Sarande.ne daten 17.06.2020 eshte bere nje verifikim nga drejtoria per krimin ekonomik ne polin e shtetit defakto fallco per ti vene kapak kesaj ceshtje.pra, po shikojm qe ne kete ceshtje jane perfshire dhe zyrtare te policis se shtetit.po ju dergojme foto dhe video qe verifikojne genjeshtren dhe kontrabanden qe eshte bere me kete lende te rrezikshme. Gjithashtu edhe disa foto dhe video qe tregohet qarte qe ky jaht nuk posedon nje helikopter ne bord Sipas nje informacioni ne rruge kofidenciale, kjo sasi karburanti per avjona Eshte konsuamuar nga rama ne kohen e pandemis qe ka shku ne Itali dhe per tju shmangur detyrimeve doganore eshte bere procedure fiktive sukur eshte furnizuar helikopteri i jahtit.

Denoncimi i Berishës: Si u vodh karburanti i avionëve në portin eDenoncimi i Berishës: Si u vodh karburanti i avionëve në portin eDenoncimi i Berishës: Si u vodh karburanti i avionëve në portin e