Biden: Pandemia e COVID-19 ka përfunduar në SHBA

Uashington, 20 shtator 2022 – Presidenti amerikan, Joe Biden, e ka shpallur të përfunduar pandeminë e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara.

Biden ka thënë se ndonëse “ende kemi probleme”, situata është duke u përmirësuar shpejt.

Statistikat tregojnë se mesatarisht rreth 400 amerikanë janë duke vdekur çdo ditë nga koronavirusi.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë javën e kaluar se po i shihet fundi pandemisë.

Në një intervistë për programin televiziv, 60 Minuta, në rrjetin CBS, Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara ende janë duke bërë “shumë punë” për ta kontrolluar virusin.

Intervista – e transmetuar përgjatë fundjavës – është incizuar pjesërisht në një panair të makinave në Detroit, ku presidenti amerikan është parë duke ua bërë me dorë pjesëmarrësve.

“Siç po e shihni, askush nuk është duke vendosur maskën”, ka thënë ai.

“Secili po duket në formë të mirë.. Mendoj se po ndryshon”.

Megjithatë, zyrtarë të administratës Biden, u kanë thënë mediave se komentet e presidentit nuk nënkuptojnë se do të ketë ndryshim të politikave, dhe se nuk ka plane për të pezulluar gjendjen e emergjencës publike, të vendosur për shkak të koronavirusit.

Zyrtarët amerikanë kanë zgjatur deri më 13 tetor këtë masë, e cila është zbatuar prej janarit të vitit 2020.

Deri më tani, më shumë se një milion amerikanë kanë vdekur nga koronavirusi.

Të dhënat e Universitetit Johns Hopkins, tregojnë se mesatarja shtatëditore e vdekjeve qëndron në 400, pasi mbi 3.000 persona kanë vdekur vetëm javën e kaluar.

Për krahasim, në janar të vitit 2021, më shumë se 23.000 persona janë raportuar të vdekur nga ky virus, brenda një jave.

Rreth 65 për qind e popullsisë amerikane konsiderohet e vaksinuar plotësisht.

Aktualisht vaksinimi është i detyrueshëm për punëtorët e sektorit shëndetësor, personelin ushtarak dhe disa shtetas joamerikanë që hyjnë në SHBA përmes aeroplanit.

Disa republikanë e kanë kritikuar presidentin Biden për deklaratat e fundit.

Sipas ish-Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, “Biden ka thënë se ‘pandemia ka mbaruar’ teksa është duke përjashtuar dhjetëra mijëra ushtarë të shëndetshëm nga ushtria për shkak të vendimit për vaksinim”.

Zyrtarë të shëndetit publik kanë thënë se duhet pasur kujdes me dozat e optimizmit.

Shefi i Institutit Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive, Anthony Fauci, e ka pranuar se situata është përmirësuar.

Mirëpo në disa komente të bëra në një institut në Uashington, ai ka thënë se shkalla e vdekjeve është “e lartë”.

“Nuk jemi aty ku duhet të jemi nëse do të na duhet të jetojmë me këtë virus”, ka thënë Fauci.

Sipas tij, ende mund të shfaqen variante të reja të koronavirusit, sidomos në muajt e dimrit.

Pandemia vazhdon të ketë ndikim të madh në ekonominë amerikane, pasi Byroja Kombëtare për Hulumtime Ekonomike, ka raportuar javën e kaluar se sëmundjet e lidhura me koronavirus, e kanë dëmtuar fuqinë punëtore në SHBA për 500.000 vende pune.

Biden ka thënë se beson që pandemia ka pasur ndikim të madh në psikikën e amerikanëve.

(REL)