Biden takohet me ministrat kryesorë ukrainas në Varshavë

Varshavë, 26 mars 2022 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, u takua të shtunën në Varshavë me dy ministra ukrainas në bisedimet. Ky  ishte takimi i parë ballë për ballë midis presidentit amerikan dhe zyrtarëve të lartë të Kievit që nga fillimi i agresionit rus ndaj Ukrainës.

Ministri i Jashtëm, Dmytro Kuleba, dhe ministri i Mbrojtjes, Oleksie Reznikov, bënë një udhëtim të rrallë nga Ukraina, në një shenjë të mundshme të rritjes së besimit në luftën kundër forcave ruse.

Takimi u zhvillua në hotelin Marriott në qendër të qytetit – përballë një stacioni të trenit në Varshavë, ku ka pasur një fluks të vazhdueshëm të refugjatëve ukrainas që nga fillimi i konfliktit.

Biden u pa i ulur në një tavolinë të gjatë të bardhë midis Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA, Lloyd Austin, përballë Kulebës dhe Reznikovit. Në sfond ishin flamujt e Ukrainës dhe të SHBA-së.

Biden u takua për herë të fundit me Kuleban në Uashington, më 22 shkurt, dy ditë përpara se Rusia të fillonte sulmin ndaj Ukrainës. Që atëherë, Kuleba është takuar edhe me Sekretarin e Shtetit Amerikan, Anthony Blinken në Poloni, pranë kufirit me Ukrainën, më 5 mars.

Biden udhëtoi në Poloni nga Brukseli, ku u takua me krerët e BE-së dhe të NATO-s.

Të premten, ai u takua me ushtarët amerikanë të vendosur në Poloni, pranë kufirit me Ukrainën.

Ai i vlerësoi ukrainasit për shfaqjen e “shtyllës kurrizore” kundër pushtimit rus dhe e krahasoi rezistencën e tyre me protestat pro-demokracisë në sheshin Tiananmen në Kinë në 1989.

“Ky është sheshi Tiananmen në katror,” tha ai.

Ai iu referua përsëri presidentit rus Vladimir Putin si “një njeri që, sinqerisht, mendoj se është një kriminel lufte”.

“Dhe unë mendoj se ne do të përmbushim edhe përkufizimin ligjor të kësaj,” tha ai.

Biden tha se do të kishte dashur të shihte “nga dora e parë” shkatërrimin e shkaktuar nga lufta në Ukrainë.

“Ata nuk do të më lënë, kuptohet, mendoj, të kaloj kufirin,” tha Biden.

(Sipas REL)