Bisedimet ruso-ukrainase ndërpriten për konsultime, pritet të vazhdojnë të martën

Kiev, 14 mars 2022 – Negociatori ukrainas, Mykhailo Podoliak, në një postim në Twitter, ka bërë të ditur se bisedimet e delegacioneve të Ukrainës dhe Rusisë që kanë filluar të hënën janë ndërprerë deri të marrën.

Podoljak, i cili e ka cilësuar ndërprerjen si “pauzë teknike” ka thënë se nëngrupet punuese do të abalizojnë formulimet e delegacioneve.

“Bisedimet janë një pauzë teknike deri nesër. Për punë shtesë të nëngrupeve punuese dhe sqarim të disa formulimeve. Negociatat do të vazhdojnë”, ka shkruar Podoljak.

Në fillim, bisedimet ukraino-ruse janë zhvilluar në takime të drejtpërdrejta në një residence të Bjellorusisë në afërsi të kufirimit me Ukrainën. Tani bisedimet e dy delegacioneve zhvillohen përmes videolinkut.

Më herët, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i ka cilësuar ato si “bisedime të vështira”.

(r.m.)