Blinken u kërkon Kurtit e Vuçiqit uljen e menjëhershme të tensioneve në veri të Kosovës

Uashington, 27 qershor 2023 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka biseduar të hënën me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Blinken, përmes rrjetit social Twitter, ka bërë të ditur se gjatë bisedës me kryeministrin Kurti ka bërë thirrje për depërshkallëzmin e menjëhershm të tensioneve në pjesën veriore të Kosovës dhe kthimin në tryezën e bisedimeve të ndëmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

Blinken ka theksuar se plani trepikësh i Bashkimit Evropian “është rruga përpara” drejt depërshkallëzimit të tensioneve midis Kosovës e Serbisë

“Sot fola me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për të nxitur de-përshkallëzimin e menjëhershëm të situatës në veri të Kosovës dhe për kthim në Dialogun e lehtësuar nga BE-ja. Plani tre-pikësh i BE-së është rruga përpara”, ka shkruar Blinken në Twitter.

Blinken e ka vlerësuar pjesëmarrjen e kryeministrit Kurti në takimin me zyrtarët e Bashkimit Evropian, më 22 qershor, në Bruksel.

Sekretari amerikan i Shtetit ka treguar se edhe gjatës bisedës me Presidentin Vuçiq, ka bërë thirrje për uljen e menjëhershme të tensioneve në pjesën veriore të Kosovës dhe ka shprehur mbështetjen e plotë për planin trepikësh të Bashkimit Evran, duke e cilësuar si “rrugën më të mirë’ për të ecur përpara.

“Unë fola sot me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për të theksuar rëndësinë e uljes së menjëhershme të tensioneve. Ne e mirëpresim lirimin e sotëm të policëve të Kosovës dhe vazhdojmë të mbështesim fuqishëm planin trepikësh të BE-së si rrugën më të mirë përpara’, ka shkruar Blnkn në Twitter.

Sekretari Blinken ka thënë gjithashtu se personat përgjegjës për sulmet ndaj forcave të KFOR-it duhet të mbahen përgjegjës.

Ai i kërkuar Serbisë të ndërmarrë menjëherë hapa për të përmbushur obligimry që dalin nga marrëveshja bazë për normalizim të marrëdhënieve midis Kosovës e Serbisë, t dakrduar nga të dy palët në Bruksel dhe në Ohër.

(r.m.)