Blinken: Vaksinat që SHBA ia dhuroi Kosovës përfaqësojnë lidhjen e fortë mes dy popujve

Uashington, 20 gusht 2021 – Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha të premten se lidhjet mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara janë të palëkundura.

Në një postim në Twitter lidhur me dorëzimin e 35 mijë e 100 dozave të vaksinës “Pfizer” në Prishtinë, Blinken ka shkruar se kjo dhuratë “përfaqëson vlerat tona të përbashkëta dhe lidhjet e palëkundura mes dy popujve tanë”.

“Sot SHBA-ja dhuroi kontingjentin e parë prej 500 mijë dozave të Pfizerit për Kosovën, duke e afruar për 20 për qind objektivin e vet të vaksinimit. Të dërguara nëpërmjet COVAX-it, kjo dhuratë i përfaqëson vlerat e përbashkëta dhe lidhjet e palëkundura midis popujve tanë”, ka shkruar Blinken në Twitter.

Sekretari Blinken ia ka bashkangjitur postimit një foto nga dorëzimi i vaksinave të dhuruara nga SHBA.

Ceremonia e dorëzim-pranimit u zhvillua të premten në Prishtinë. Në këtë ceremoni morën pjesë Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, Kryeministri Albin Kurtid he ambasadori i SHBA-së në Kosovë,Philip Kosnett.

“Isha e bindur që presidenti Biden, siç e ka dëshmuar historikisht do ta kuptonte drejt dhe do të bashkëndjente me një situatë të tillë meqë administrata e tij e ka vaksinimin prioritet që nga dita e parë e qeverisjes dhe e kupton qartë rëndësinë e këtij procesi jo vetëm për Shtetet e Bashkuara por për çdo cep të globit”, tha Presidentja Osmani.

Kryeministri Kurti shprehu mirënjohje për SHBA-të, duke i cilësuar si “miqdhe aleatë.

“Vendi ynë është mirënjohës dhe falënderues për mbështetjen e vazhdueshme dhe solidaritetin nga të gjithë e veçanërisht nga miqtë dhe aleatët tanë Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, tha Kurti.

This image has an empty alt attribute; its file name is Albin-Kurti_Vjosa-Osmani_Fhilip-Kosnett_-ne-pranim-dorezimin-e-vaksinave-te-dhuruara-nga-SHBA.png

(r.m.)