Borrell kërkon zgjedhje të reja në veri dhe themelimin e Asociacionit

Bruksel, 1 qershor 2023 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i është bashkuar thirrjes së Francës dhe Gjermanisë për ta mbajtur zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës.

Ai tha se, përveç kësaj, kërkohet të sigurohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në procesin zgjedhor dhe të fillojë puna për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Bashkë me Emmanuel Macronin dhe Kancelarin Federal patëm takim të përbashkët dhe takime bilaterale me Presidentin Vuçiq dhe Presidenten Osmani.

Ne i kemi 3 kërkesa të qarta:

– Zgjedhje të reja lokale tani

– sigurim të pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës

– Fillim të punës për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe me ndihmën e BE-së, lehtësuesit të Dialogut

“Dështimi për ta bërë këtë, do të ketë pasoja të rënda për marrëdhëniet tona”, shkroi Borrell në Twitter.

Borrell ka postuar në Twitter një foto të takimit të përbashkët m presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuciq, presidentin e Francës, Emmanuel Macron dhe kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz, si edhe disa foto nga takimet dypalëshe.

(r.m.)