Britania: Rusia po përpiqet të shtojë numrin e trupave të saj në Ukrainë

Londër, 10 prill 2022 – Rusia po përpiqet të kompensojë humbjet e trupave në Ukrainë duke angazhuar ish-personelin ushtarak, tha inteligjenca britanike.

Ministria Britanike e Mbrojtjes, në përditësimin e saj të rregullt të inteligjencës, të dielën,tha se forcat ruse po kërkojnë të rrisin nivelet e tyre të trupave me personel që është liruar nga shërbimi ushtarak që në viti n2012.

Përpjekjet për të fituar më shumë fuqi luftarake përfshijnë përpjekjen për të rekrutuar forca në separatistët rusë.

Është e paqartë se sa ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt.

Zëdhënësi i Presidentit rus, Vladimir Putin, Dmitry Peskov, pranoi të enjten se Rusia kishte pësuar një numër “të konsiderueshëm” të humbjeve në ushtarë.

Në Perëndim, sipas BBC-së, supozohet se midis 7,000 dhe 15,000 ushtarë rusë janë vrarë deri më tani.

Megjithatë, guvernatori i rajonit të sulmuar, Luhansk supozon se rusët së shpejti do të nisin një ofensivë të madhe në Ukrainën lindore .

“Është çështje ditësh”, tha Serhiy Hajday për gazetën italiane, Corriere della Sera.

“Ata po ripozicionohen në kufi dhe vazhdojnë të na bombardojnë. Ata nuk e njohin më moralin: ata rrafshojnë spitalet, shkollat dhe shtëpitë”, tha ai.

Separatistët e mbështetur nga Moska kanë kontrolluar rajonet juglindore të Ukrainës, Donjeck dhe Luhansk, i njohur kolektivisht si Donbas, për gati tetë vjet.

Putini njohu “republikat popullore” të vetëshpallura të Luhanskut dhe Donetskut si shtete të pavarura pak përpara se të pushtonte Ukrainën.

(REL)