Charles McGonigal e pranon fajësinë, shpreh pendesë që ishte vënë në shëbm të oligarkut rus

Nju jork, 15 gusht 2023 – Ish-kreu i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork Charles McGonigal u deklarua fajtor të martën për një akuzë të komplotit në lidhje me një skemë që punonte për një oligark rus të sanksionuar në vitin 2021.

Charles McGonigal, një veteran 22-vjeçar i FBI-së, i cili doli në pension në vitin 2018, u deklarua fajtor në gjykatën federale për një akuzë të komplotit për të shkelur Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike të Emergjencave (IEEPA) dhe pastrim parash, për shkak të një marrëveshjeje për pranimin e fajësisë së arritur me prokurorët nga Zyra e Prokurorit të SHBA për Distriktin Jugor të Nju Jorkut.

Ish-zyrtari i turpëruar i rangut të FBI-së u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar John F. Kennedy në janar dhe u akuzua në dy aktakuza të veçanta në Nju Jork dhe Uashington DC se kishte punuar me oligarkun rus të sanksionuar Oleg Deripaska dhe për fshehjen e qindra mijëra dollarëve që kishte marrë nga një ish-punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare, ndërsa ishte zyrtar i lartë në byro.

Avokati i McGonigal, Seth DuCharme, së fundmi i tregoi një gjykatësi federal në Uashington se ata mund të zgjidhin çështjen e lidhur me Shqipërinë deri në fund të muajit.

Në gjykatë të martën, McGonigal iu përgjigj një sërë pyetjesh në lidhje me skemën e paligjshme për Deripaskann dhe aftësitë e tij mendore përpara se gjyqtarja e qarkut Jennifer Rearden të pranonte pranimin e tij të fajësisë.

“Jam i kthjellët”, i tha ai gjyqtarit, duke thënë se ndihej “shkëlqyer”.

Në gjykatë, McGonigal, 55 vjeç, tha se është “thellësisht i penduar” për veprimet e tij.

“Unë paraqitem para jush në këtë gjykatë për të marrë përgjegjësinë e plotë pasi veprimet e mia nuk synonin kurrë të lëndonin Shtetet e Bashkuara, FBI-në, familjen dhe miqtë e mi”, tha ai, duke u dukur ndonjëherë emocional.

“Kam rënë dakord me një palë tjetër për të mbledhur informacion nënçmues me burim të hapur për një oligark rus të quajtur Vladimir Potanin, i cili ishte një konkurrent biznesi i Oleg Deripaska”, tha ai.

“E dija se Deripaska ishte vendosur në listën e sanksioneve nga qeveria amerikane. Unë e kuptoja se informacioni që mblodha në fund do të përdorej për ta futur Potanin në listën e sanksioneve të SHBA-së”, shtoi ai.

“E kuptova që puna që bëra do t’i jepte njëfarë përfitimi Deripaskas dhe, sipas ligjit të SHBA-së, nuk duhej t’i ofroja asnjë shërbim Deripaskës, qoftë edhe indirekt,” vazhdoi ai.

“McGonigal tani mund të përballet me një dënim maksimal prej pesë vjetësh për një akuzë që ai u deklarua fajtor të martën”, tha Rearden në gjykatë.

Ai është caktuar të dënohet më 14 dhjetor.

Avokatët e tij treguan se do t’i kërkojnë gjykatësit të marrë në konsideratë një ofertë të klasifikuar informacioni në lidhje me punën e McGonigal për qeverinë amerikane përpara se të shqiptojë dënimin e tij.

(Balkanweb.com)