Chollet: Zbatimi i Asociacionit do t’i hapë dyert Kosovës duke përfshirë njohjen eventuale reciproke

Uashington, 18 maj 2023 – Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka njoftuar të enjten për bisedën telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Chollet, në llogarinë e tij zyrtare në Twitter, ka shkruar se Serbia dhe Kosova duhet të shmangin veprimet provokuese në pjesën veriore të Kosovës. Njëkohësisht ka theksuar se zbatimi i marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve, përfshirë marrëveshjen për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë “do të hapë dyert për Kosovën, duke përfshirë njohjen eventuale reciproke.

“Bisedë e mirë me kryeministrin Albin Kurti pas takimit të negociatorëve. Theksoi se të gjitha palët duhet të shmangin veprimet provokuese në veri. Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë përmes Dialogut të lehtësuar nga BE-ja dhe zbatimi i Asociacionit të Komunave Serbe do t’i hapë dyert për Kosovën, duke përfshirë edhe njohjen eventuale reciproke”, ka shkruar Chollet.

Derek Chollet ka biseduar me telefon edhe me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të cilit i ka kërkuar gjithashtu që të shmangen çfarëdo veprimesh që provokojnë tensione në pjesën veriore të Kosovës.

Chollet ka folur në telefon me liderët e të dy vendeve dy ditë para dhënies së betimit të kryetarëve të rinj të katër komunave veriore dhe konstituimit të asambleve të reja të dy komunave veriore. Kryetarët dhe anëtarët e asambleve komunale u zgjodhën në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit, të cilat u bojkotuan nga serbët, pas thirrjes së Beogradit zyrtar për bojkot.

(r.m.)