Dorëhiqen kryetarët dhe asambleistët e katër komunave veriore të Kosovës

Prishtinë, 6 nëntor 2022 – Kryetarët e katër komunave veriore të Kosovës –  Mitrovicës së Veriut, Zveçanit, Leposaviqit dhe Zubin Potokut –  kanë dhënë dorëheqje nga kjo pozitë para kuvendeve të komunave të tye, të dielën.

Njëjtë kanë vepruar edhe asambleistët e kuvendeve të këtyre komunale nga radhët e Listës Serbe.

Lista Serbe është partia më e madhe e serbëve në Kosovë, e cila e ka mbështetjen e Beogradit.

Të shtunën, më 5 nëntor, kjo parti mori vendim për largimin e serbëve nga institucionet e Kosovës.

Vendimi i Listës Serbe për largim nga institucionet e Kosovës erdhi pas vendimit të autoriteteve të Kosovës për seuspendimin e drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Nenad Gjuriq, i cili ka refuzuar të zbatojë vendimin e Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e automjeteve me targa të lëshuara nga Serbia dhe zëvendësimin e këtyre targave me targat RKS (Republika e Kosovës).

Goran Rakiq, kryetar i Listës Serbe, ka thënë se vendimi për largim nga institucionet e Kosovës do të mbetet në fuqi deri kur Qeveria e Kosovës ta tërheqë vendimin për riregjistrimin e automjeteve dhe të respektujë marrëveshjet e arritura në kuadër të dialugut në Bruksel.

(r.m.)