FC Dallas nënshkruan me mbrojtësin Amet Korça nga HNK Gorica

Talenti shqiptar, 22-vjeçari strugan nga Dallasi, Amet Korça, është djali i veprimtarit të njohur të komunitetit shqitar në SHBA, Ylber Korça, nga Struga, emigruar katër dekada më pare, në Amerikë.

Nga Beqir SINA – New York

DALLAS TX

Kampionati amerikan ose Liga e Madhe e Futbollit – MLS është bërë shumë interesante viteve të fundit dhe futbolli në Amerikë, ka një interesim të madh, stadiumet plot me tifozë dhe vëmendje e madhe për futbollist të talentuar.

Shumë skuadra vitet e fundit janë organizuar mirë derisa në këtë kampionat kanë zbarkuar yje të mëdha të futbollit, nga Europa, Meksiko, Argjentina, Brazili, dhe vende të tjera nga Amerika e jugut, Afrika dhe Azia.

Ndërkohë, që edhe klubet e njohura europiane kanë pranuar shumë, futbollist nga akademia amerikane dhe Kampionati amerikan ose Liga e Madhe e Futbollit – MLS, në skuadrat e tyre dhe lojtarët nga Amerika tani po lënë gjurmë në Evropë, Angli, Gjermani, Itali, Spanjë, Holland dhe Beligjik.

Emri më i ri që erdhi këtë sesion nga Europa, është ai i 22-vjeçarit shqiptaro-amerikan, struganit Amet Korça, djali i veprimtarit të njohur të komunitetit shqitar në SHBA,Ylber Korça,nga Struga, emigruar katër dekada më pare, në Amerikë.

Qendërmbrojtësi Amet Korça, simbas “TransferMarket” erdhi nga skuadra kroate e divizionit të parë HNK Gorica me një kontratë njëvjeçare me opsionet e klubit për sezonin, 2024 dhe 2025, njoftoi klubi nga Dallasi – Teksas. 

Simbas “TransferMarket” Korça do të fillojë parasezonin me klubin në pritje të marrjes së Certifikatës së Transferimit Ndërkombëtar (ITC).

Mediat amerikane kanë raportuar se skuadra amerikane Dallas, është gati ta pranojë në skuadrën e saj FC Dallas, për një shumë prej 250 mijë euro në vit.

Korça, simbas gazetarve sportiv amerikan dallohet për shtatlartësi, zhdërvjelltësi dhe shpejtësinë e tij të jashtëzakonshme në mbrojtje, dhe në FC Dallas po e konsiderojnë si një pike të fortë të mbrojtjes, kështu të paktën shkruaj gazetat sportive në Dallas.

Megjithatë Kampionati amerikan ose Liga e Madhe e Futbollit – MLS, fusha e lojës, mbetet të shihet nëse lojtari shqiptar-amerikan Amet Korça, që në janar erdhi nga Europa, nga kampionati i fortë kroat, klubi i Divizionit të Parë, kroatë HNK Gorica, si do të ambientohet pasi futbolli europian ka dallim të madh me atë amerikan.

FC Dallas(E martë, 10 janar 2023) nënshkruan me qendërmbrojtësin Amet Korça nga Divizioni i Parë kroat HNK Gorica

FC Dallas ka nënshkruar me qendërmbrojtësin Amet Korça nga skuadra kroate HNK Gorica me një kontratë njëvjeçare me opsione për 2024 dhe 2025, njoftoi klubi Dallas FC, i Major League Soccer .

Mbrojtësi 22-vjeçar është një amerikan i lindur në Arlington, Teksas, i cili kaloi tre sezone e gjysmë duke konkurruar në dy divizionet më të mira të Kroacisë, duke përfshirë tre paraqitje me HNK Gorica, që kur iu bashkua klubit në korrik, të vitit të kaluar(2022). 

Ai gjithashtu bëri 65 paraqitje, duke shënuar gjashtë gola, për skuadrën e kategorisë së dytë NK Dubrava.

“Amet është nga Teksasi dhe ka përvojë ndërkombëtare në divizionin e parë në Kroaci, e cila është një ligë tepër konkurruese,” tha në një deklaratë drejtori teknik i FC Dallas, André Zanotta.

“Ai sjell atë përvojë evropiane me vete ndërsa kthehet në shtëpi në Teksas. Amet pritet të jetë një vlerë e shtuar në listen e lojtarve të skuadrës tonë”, ka deklaruar drejtori teknik i FC Dallas, André Zanotta.

Korça, e cila luajti në Koraci, duke filluar me skuadrat për të rinjtë për Solar SC, iu bashkua akademisë së GNK Dinamo Zagreb në vitin 2019.

Po ashtu ai ka veshur edhe fanellën kuqezi të kombëtares shqiptare për të rinjët.

Korça është qendërmbrojtësi i dytë që FC Dallas, i cili ka nënshkruar gjatë sezonit jashtë sezonit, duke iu bashkuar Sebastien Ibeagha (nga LAFC) pasi lojtari për një kohë të gjatë Matt Hedges iu bashkua Toronto FC përmes agjencisë për Futbollistët e lirë. Ata bashkohen me qendërmbrojtësit aktualë José Martínez dhe Nkosi Tafari.

FC Dallas hap sezonin 2023, i dyti në renditjen e kampjonatit amerikan MLS, dhe synon fitimin e këtij sesioni, nën drejtimin e trajnerit Nico Estevez

Kampjonati amerikan MLS, nisë fazën e dytë më 25 shkurt kur FC Dallas pret Minnesota United FC në MLS Season 2022/2023

Emri i plotë: Amet Korça
Lidhje me Amet:Instagram,Fb,Tewtter
Pozicioni: Mbrojtës
Ditëlindja: 16 shtator 2000 (vjeç 22)
Vendlindja: Arlington, TX
Vendbanimi:Dallas, TX
Lartësia: 6-3
Kombësia: Shtetet e Bashkuara
Transaksioni: FC Dallas nënshkruan me mbrojtësin Amet Korça një kontratë njëvjeçare me opsionet e klubit për sezonet 2024 dhe 2025.