Flamuri i Kosovës ngritet në kampin e misionit paqësor në Kuvajt

Prishtinë, 2 qershor 2021 – Flamuri i Kosovës sot është ngritur për herë të parë në hapësirën e kompleksit të misionit paqësor pjesë e të cilit është Forca e Sigurisë e Kosovës (FSK) në Kuvajt.

Lajmi është kumtuar nga Ministria e Mbrojtjes e Kosovës dhe nga Shtabi i Përgjithshëm i FSK-së, përmes një njoftimi të postuar në Facebook. Aty shprehet përkushtimi i Kosovës për paqe dhe siguri në mbarë botën.

“Flamuri i Republikës së Kosovës për herë të parë ngritet në misionin paqësor të FSK-së në Kuvajt, si anëtar i koalicionit në Forcën e Përbashkët Operacionale për Detyrë (Inherent Resolve).

Kosova është e përkushtuar për paqe dhe siguri në mbarë botën. FSK-ja falënderon Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Gardën Kombëtare të IOWA-s për dislokimin e përbashkët”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Krahas njoftimit janë publikuar edhe fotografi nga ceremonia e ngritjes së flamurit të Kosovës.

Në sfond, krahas flamurit të Kosovës, shihet edhe flamuri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

May be an image of one or more people, people standing and outdoorsMay be an image of one or more people, people standing and outdoorsMay be an image of one or more people, people standing, military uniform and outdoorsMay be an image of text that says "JOINT TASK FORCE c OPERATION OREBATION INHERENT RESOLVE"

(r.m.)