Grossi shkon në Rusi për të diskutuar rreth centralit bërthamor në Zaporizhja

Vjenë, 21 dhjetor 2022 – Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore, Rafael Grossi, do ta vizitojë Rusinë më 22 dhjetor për të diskutuar mbi krijimin e një zone sigurie rreth centralit bërthamor në Zaporizhja në jug të Ukrainës, njofton agjencia e lajmeve RIA Novosti.

Ky central bërthamor, ka qenë një nga shënjestrat e ushtrisë ruse prej nisjes së luftës në Ukrainë, në fund të muajit shkurt.

Moska dhe Kievi kanë fajësuar njëri-tjetrin për bombardimet rreth centralit, të cilat kanë rritur shqetësimet për katastrofë bërthamore.

Grossi kishte takuar në tetor presidentin rus, Vladimir Putinin, në kuadër të përpjekjeve të Agjencisë që udhëheq, për të parandaluar një aksident.

Putin i kishte thënë Grossit që ai është “i hapur për dialog” rreth centralit bërthamor në Zaporizhja, dhe se situata është “shqetësuese”.

Javën e kaluar ishte marrë vendim për të dërguar ekipe të Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore, në të gjitha centralet bërthamore të Ukrainës.

Vendimi për të dërguar ekipe të IAEA-s në të gjitha centralet është pjesë e një përpjekjeje për të shmangur një katastrofë në zonën e luftës.

Centrali bërthamor në Zaporizhja është më i madhi në Evropë dhe ndër dhjetë më të mëdhenjtë në botë.

(REL)