Hovenier: I mbështesim plotësisht hapat e ardhshëm për propozimin e BE-së

Prishtinë, 10 shkurt 2023 – Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeff Hovenier, ka thënë se propozimi i Bashkimit Evropian është i rëndësishëm për Kosovën dhe SHBA-të mbështetësin këtë propozim.

Hovenier e ka bërë këtë deklaratë duke shpërndarë në Twitter postimin e këshilltarit të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, pas bisedës telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

“Ne do të mbështesim plotësisht hapat e ardhshëm për propozimin e BE-së. Ky progres është i rëndësishëm për Kosovën, pasi ne e mbështesim integrimin e plotë të saj në strukturat euro-atlantike dhe ndërkombëtare”, ka shkruar Hovenier.

Chollet, në postimin e tij, ka njoftuar se me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar me telefon, me ç’rast ka thënë se e mirëpret vendimin për pranimin e propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Fola me kryeministrin Albin Kurti sot. Ne e mirëpresim vendimin e Kosovës për ta pranuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja. Tani na duhet zbatimi për të siguruar përfitime të rëndësishme për të dy vendet”, ka shkruar Chollet në Twitter.

(r.m.)