Ish-presidenti Berisha: Rama dhe Vuçiç po rrezikojnë paqen dhe stabilitetin në rajon

Sali Berisha tha në emisionin “Now” se kryeministri Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç po rrezikojnë paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Edhe shungurimin e kreut të kishës ortodokse serbe në Mal të Zi, Berisha e cilësoi si vepër të Edi Ramës dhe Vuçiç, të cilët “shkatkojnë luftënxitje”.

“Edi Rama është një anti-shqiptar i paskrupullt, i cili zbaton këshillat dhe udhëzimet që i merr nga ndërmjetësi midis Ramës dhe Vuçiç, Baton Haxhiu”, u shpreh z. Berisha.

 

Iniciativa Open Balkan që kanë ndërmarrë krerët e Shqipërisë, Serbisë dhe RMV-së është një aleancë destabilizuese për ish-kryeministrin, pasi sipas tij nxit nacionalizma në Ballkan.