Kurti: BE-ja duhet ta mbajë përgjegjëse Serbinë për shkeljen e marrëveshjes

Prishtinë, 11 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bëri të ditur se në takim me përfaqësuesin e posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka theksuar se Marrëveshja Themelore për normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës e Serbisë, me të cilën janë pajtuar të dy palët, duhet të zbatohet në tërësi.

Kurti, në një deklaratë të shpërndarë përmes rrjetit social “Twitter”, tha se BE-ja duhet ta mbajë përgjegjëse Serbinë për shkeljet e vazhdueshme të Marrëveshjes Thremelore, të arritur në Bruksel.

“E mirëprita sot në zyrat tona të qeverisë, përfaqësuesin Special të BE-së Miroslav Lajçak. Theksova nevojën që Marrëveshja Themelore të zbatohet në tërësi dhe nevojën që BE-ja ta mbajë Serbinë përgjegjëse për shkeljet e vazhdueshme të asaj Marrëveshjeje”, ka shkruar Kurti.

Ndërkaq Lajçak tha se me kryeministrin Kurti kapasur një “diskutim të rëndësishëm”. Në një prononcim për mediet, pas takimit, ai tha se qëllim i takimit ishte të krijohet një ide e qartë se si do të veprohet tash e tutje.

“Ne e kemi Marrëveshjen, e kemi Aneksin, andaj duhet të kemi një ide të qartë të hapit të parë, hapit të dytë dhe hapit të tretë”, u shpreh ai.

As Kurti e as Lajçak nuk treguan se çfarë kanë biseduar lidhur me temën më të nxehtë të dialogut Kosovë-Serbi, Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Në fakt, Lajçak është pyetur lidhur me këtë temë, por ka dhënë një përgjigje parimore. Ai ka thënë se për Bashkimin Evropian është e pranueshme çdo model i Asociacionit “që bazohet në normat evropiane dhe vlerat evropiane, e cila është në përputhje me modelet ekzistuese evropiane”.

(r.m.)