Kurti e Vuçiq pranojnë ftesën për takim në Bruksel, më 18 gusht

Bruksel, 4 gusht 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pritet tw takohen nw Bruksel, mw 18 gusht.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka thwnw se Kurti e Vuçiq e  kanë pranuar ftesën e shefit tw diplomacisw sw BE-sw, Joseph Borrell, pwr njw raund tw ri bisedimesh midis Kosovws e Serbisw, nw nivelin mw tw lartw tw pwrfaqwsimit.

“Mund të konfirmoj se pasi Përfaqësuesi i Lartë, Josep Borrell, i ka ftuar dy palët në Bruksel, kryeministri Kurti dhe presidenti Vuçiq e kanë pranuar ftesën e tij. Ata do të mirëpriten në Bruksel më 18 gusht nga Borrell dhe përfaqësuesi i posaçëm i BE-së, Mirosllav Lajçak, për të diskutuar për rrugën përpara në dialogun Prishtinë-Beograd”, ka  thwnw ai.

Stano ka  thwnw se më vonë do të jepen mw shumw detaje dhe agjenda e takimit të 18 gushtit.

(REL)