Lajçak e Bislimi biseduan për hapat e ardhshëm të dialogut Kosovë – Serbi

Bruksel, 14 korrik 2022 – Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, e ka takuar sot në Bruksel Zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi, njëherësh kryenegociator i Kosovës në dialogun me Serbinë.

“Patëm një diskutim të gjatë dhe të detajuar me Besnik Bislimin sot në Bruksel për gjendjen e tanishme dhe hapat e ardhshëm në dialog”, ka shkruar Lajçak.

Edhe Bislimi, përmes një postimi në Twitter, ka njoftuar për takimin me Lajçakun.

“Së bashku me Përfaqësues Special të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, diskutuam për hapat e ardhshëm në procesin e dialogut. Kosova do të vazhdojë të marrë pjesë në mënyrë konstruktive dhe aktive në procesin e dialogut”, ka shkruar Bislimi.

Në takimin e sotëm të Lajçakut e Bislimit besohet se është biseduar mbi përgatitjen e një takimi të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Gjatë vizitës së fundit në Prishtinë, Lajçak pati thënë se po nunonte për organizimin e takimit Kurti-Vuçiq. Ai kishte thënë se takimi pritet të mbahet gjatë muajit korrik.

Ditë më pare, zyra e kryeministrit Kurti ka thënë se ende nuk ka ftesë zyrtare nga Brukseli për ndonjë takim të këtij niveli, por nuk e kishte përjashtuar mundësinë që kjo të ndodhë në gjysmën e dytë të korrikut.

Miroslav Lajçak deklroi në Forumin e 15-të të Dubrovnikut se tashmë janë gati tri-katër marrëveshje midis Kosovës e Serbisë dhe se pret që ato të finalizohen së shpejti.

Lajçak tha se i vlerëson të dyja palët për takimet mujore në nivel të kryenegociatorëve dhe se palët kanë arritur një marrëveshje edhe për takime të nivelit më të lartë – Kryeministrit të Kosovës dhe Presidentit të Serbisë.

(r.m.)