Lajçak e Escobar nisin koordinimin e hapave për takimin e radhës Kurti-Vuçiq

Bruksel, 28 shkurt 2023 – I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak dhe emisari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kanë diskutuar për koordinimin e hapave të ardhshëm për dialogun Kosovë-Serbi, pas takimit të së hënës në Bruksel.

“Pas takimit të djeshëm të nivelit të lartë, bashkë me emisarin e SHBA-së Escobar u ulëm për të koordinuar hapat e mëtejmë në prag të takimit të ardhshëm. U pajtuam për rëndësinë e marrëveshjes dhe modalitetet e zbatimit të saj dhe nevojën për të zbatuar të gjitha marrëveshjet ekzistuese të arritura në dialog”, ka shkruar Lajçak në Twitter.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se kurti e Vuçiq e pranuan propozimin pa diskutime të mëtejme.

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ranë dakord të martën se nuk ka nevojë për diskutime të mëtejme rreth propozimit të Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre”, tha Borrell.

(r.m.)