Ndahet nga jeta Pele, legjenda e futbollit brazilian

Sao Polo, 29 dhjetor 2022 – Legjenda e futbollit brazilian, Pele, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare

Lajmin e trishtë e ka konfirmuar agjenti i tij, Joe Fraga.

Pele vuante prej kohësh nga kanceri në zorrën e trashë. Pele u operua dhe hoqi tumorin në shtator të vitit 2021. Në fund të muajit nëntor ai u shtrua përsëri për trajtim në një spital në Sao Polo, ku e humbi betejën me sëmundjen.

Familjarët e tij duket se e kishin kuptuar se Pele ishte në ditët e fundit të jetës.

Vajza e tij, Kely Nascimento, i ka informuar vazhdimisht fansat e të atit për gjendjen e tij shëndetësore, përmes rrjeteve sociale.

Të enjten ajo e postoi një foto nga spitali, të shoqëruar me një dedikim prekës. “Gjithçka që jemi është falë jush. Të duam pafundësisht. Pusho në paqe”, shkruante ajo.

Pele vlerësohet si “mbreti i futbollit brazilian”. Ai i ka arritur rezultate rekorde me ekipin e brazilit. Në kohën e tij, Brazili ka dalë tri herë kampion i botës, më 1958, 1962 dhe 1970. 

Në karrierën e tij jashtëzakonisht të bujshme, nga viti 1957 deri në vitin 1977, Pele i ka shënuar 757 gola, në 831 ndeshje. Këto janë shifrat zyrtare të regjistruara, por ekipi i tij, “Santos” dhe shumë burime të tjera thonë se Pele i ka shënuar mbi 1200 gola.

This image has an empty alt attribute; its file name is Pele-legjenda-e-fotbollit-brazilian-2.jpg

(r.m.)

One Response to “Ndahet nga jeta Pele, legjenda e futbollit brazilian

Read below or add a comment...

  1. Gege Kosova says:

    Kush do të jetë i dytë pas Tij ?!