Ndeshja Rumani-Kosovë u ndërpre afër një orë, për shkak të parullave dhe thirrjeve “Kosova është Serbi”

Bukuresht, 12 shtator 2023 – Ndeshja kualifikuese për Kampionatin Evropian 2024 mes Rumanisë dhe Kosovës në Bukuresht u ndërpre për rreth një orë të martën, pasi tifozët vendas bënë thirrje dhe e shpalosën një baner në gjuhën serbe “Kosovo je Srbija” (Kosova është Serbi).

UEFA kishte njoftuar në uebsajtin e vet zyrtar se “për shkak të sjelljeve diskriminuese ndeshja u ndërpre deri në njoftimin e radhës”.

Kur kishin kaluar 17 minuta lojë në Arenën Kombëtare në kryeqytetin rumun, gjyqtari francez Willy Delajod e ndërpreu lojën pasi në pjesën mbrapa njërës portë u pa baneri dhe filluan thirrjet nacionaliste të tifozëve rumunë.

Futbollistët e Kosovës nuk pranuan ta vazhdonin lojën nën kushte të tilla.

Gjyqtari, më pas, udhëzoi futbollistët e të dyja kombëtareve që të kthehen në dhomat e zhveshjes.

Ndeshja rifilloi pas plot 50 minutash pushim, pasi delegati i UEFA-s ia tërhoqi vërejtjen organizatorit të mos lejonte përsëritjen e thirrjeve diskriminuese.

Kosova, e cila luajti me 10 futbollistë shumicën e kohës pas përjashtimit të sulmuesit Vedat Muriqi pas dy kartonëve të verdhë në pjesën e parë, u mposht 2:0, duke humbur shpresat për pjesëmarrje në një turne të madh futbolli për herë të parë në historinë e ekipit kombëtar, i cili u pranua në UEFA dhe FIFA më 2016.

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës, Hajrullah Çeku, reagoi pas incidentit duke shënuar në rrjetin social Facebook:”Teksa djemtë tanë e vazhdojnë lojën me zemër e profesionalizëm, dinjiteti i shtetit të Kosovës është mbi çdo provokim. Shkëlqeni sonte!”

Rumania është njëra nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Kosova ishte në kërkim të fitores së parë në këto kualifikime për turneun e verës së ardhshme në Gjermani, pasi pati një fillim dëshpërues në këtë fushatë kualifikuese, duke e humbur një dhe duke barazuar në katër ndeshjet e para.

Si pasojë, verdhekaltërit janë në vendin e parafundit në Grupin I kualifikues, me vetëm katër pikë, tetë pikë larg vendit të dytë dhe të fundit që dërgon në Euro 2024, të cilin e mban Rumania. Zvicra është lidere e grupit.

Ministria e Sportit e Rumanisë tha për Radion Evropa e Lirë në nëntor se Federata rumune kërkoi sqarime nga qeveria për kushtet në të cilat mund të zhvillohet ndeshja kundër Kosovës.

Ata kanë thënë se ishte propozuar themelimi i një grupi punues të përbërë nga Ministria e Sportit, Ministria e Punëve të Jashtme, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Federata e Futbollit e Rumanisë pasi që thanë se ndeshja kundër Kosovës e sjell “një situatë që e pretendon një kontekst specifik ndërkombëtar”.

Në të kaluarën, Kosova ka luajtur edhe me Kombëtare të tjera, vendet e të cilave nuk e njohin pavarësinë e Kosovës. Greqia dhe Qipro nuk e kishin cilësuar problematike, ndërsa një ndeshje kundër Ukrainës ishte zhvendosur në Poloni.

Vitin e kaluar, Federata e Futbollit e Spanjës gjithashtu kishte pretenduar se nuk do ta lejojë ekipin e Kosovës të luajë me flamurin e vendit, por në fund ndeshja ishte zhvilluar normalisht.

UEFA, organi qeverisës i futbollit në Evropë, në një përgjigje për REL-in, kishte theksuar se nëse Rumania refuzon të luajë, do të ndiqen rregullat e përcaktuara në rregulloret në fuqi. Sipas këtyre rregullave, cilado skuadër që refuzon të luajë humb ndeshjen me rezultat 3:0, por rrezikon edhe të humbasë vendin në “EURO 2024”.

(REL)