Në Beograd, fshihet murali i kriminelit të luftës, Ratko Mlladiq

Beograd, 9 maj 2023 – Një mural i të dënuarit për krime lufte në Bosnje dhe Hercegovinë, gjeneralit serb Ratko Mlladiq, në qendër të Beogradit, u fshi të martën.

Murali ishte i pikturuar në fasadën e një ndërtese banimi në rrugën e Njegoshit, në qendër të Beogradit.

Aktivistët e mbuluan atë me ngjyrë të bardhë.

Një ditë më herët, aktivistët dhe qytetarët u përpoqën ta fshinin muralin me furça çeliku, por aksioni përfundoi me mbulimin e fytyrës së Mlladiqit me një zemër të kuqe, e cila mbeti në murin ku ishte murali.

Në të dyja aksionet mori pjesë edhe Gjorgje Miketiq, deputet i Parlamentit të Serbisë nga partia “Zajedno”.

Miketiq i tha Radios Evropa e Lirë se fshirja e muralit është pjesë e fushatës “Ta çlirojmë Serbinë nga urrejtja”.

“Ne po e bëjmë këtë si qytetarë të zemëruar, sepse ky mural që madhëron kriminelin e luftës – përgjegjës edhe për vdekje të fëmijëve – ndodhet 200 metra larg shkollës ‘Vlladislav Ribnikar’”, tha Miketiq.

Më 3 maj, në këtë shkollë u vranë tetë nxënës dhe një rojë e sigurisë. Autor i këtij akti ishte një nxënës i po kësaj shkolle, 13 vjeçar, bir i një mjeku.

Vetëm një ditë pas këtij sulmi, një sulmues tjetër i armatosur vrau tetë persona dhe plagosi 14 të tjerë në tri fshatra të Mlladenovcit, në afërsi të Beogradit. Autor i këtij krimi ishte një 21 vjeçar, bir i një ushtaraku.

Kush është Mlladiq?

Mlladiq është dënuar nga Tribunali i Hagës me burgim të përjetshëm për gjenocid, krime kundër njerëzimit, shkelje të ligjeve apo zakoneve të luftës, gjatë luftës së viteve 1992-1995 në Bosnje e Hercegovinë.

Muralin kushtuar tij e pikturuan autorë të panjohur në korrik të vitit 2021, në fasadën e një ndërtese banimi në qendër të Beogradit.

Mural u centru Beograda posvećen bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću koji je u Hagu osuđen na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, zločina protiv čovečnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja tokom rata u BiH, jul 2021.

Kjo ndodhi një muaj pasi gjykata në Hagë e konfirmoi dënimin e Mlladiqit me burgim të përjetshëm.

Deri më tash, qytetarët kanë hedhur disa herë ngjyrë mbi të.

Komuna e Beogradit, Vraçar, në territorin e së cilës ndodhet ndërtesa me muralin e Mlladiqit, ka njoftuar më 9 dhjetor se, në përputhje me rregulloret, e ka hequr muralin me kërkesë të banorëve të ndërtesës.

Megjithatë, murali është kthyer në gjendjen e tij origjinale në më pak se gjysmë ore.

Dyshohet se autorët e muralit u përkasin grupeve të djathta në Serbi.

(REL)