Në fund të fundit, kush është Fredi Beleri?

Themis Dimitrakopoulos shkrimtar, politolog

Ribotuar nga “Fjala Jonë” (Zëri i emigrantëve në Greqi): https://fjalajone.com/ne-fund-te-fundit-kush-eshte-fredi-beleri

E djathta e skajshme, anëtar i ekstremit M.A.B.H. (ne vitin 1995 arrestohet me arme pa leje ne kufirin greko-shqiptar, në vitin 1995, për 7 shtetasit shqiptarë me origjinë greke, njëri nga 7 ishte Fredi Beleri, i cili ishte arrestuar në tentativë për të futur në Shqipëri armë të rënda (nëntë automatikë kallashnikov, 2 pistoleta, bajoneta, wireless, uniforma kamuflazhi dhe kapuç) nga rojet kufitare GREKE në stacionin kufitar në Delvinaki, natën e 18 marsit 1995.

Ata po planifikonin një sulm terrorist në tokën shqiptare. Në gjyqet që pasuan, veprat penale origjinale u ndryshuan në kundërvajtje, dhe çështja u mbulua dhe u harrua – sepse kështu funksiononte për të gjithë në atë kohë. Siç raporton gazetari i KATHIMERINIS, Stavros Tzimas në librin e tij “Mbi plejadën e nacionalizmit“, me një parathënie të Alexis Papahelas: “në atë kohë nuk kishte asnjë dyshim se të arrestuarit [në 1995] po planifikonin të sulmonin një objektiv ushtarak. , që ishte kampi i Logos, pak larg nga kufiri. Gjithashtu u zbulua se ishte i njëjti grup MAVI, ose të paktën disa nga anëtarët e tij, që kishte goditur në Ano Episkopi dhe kishte vrarë 2 ushtarë shqiptarë në vitin 1994. Dhe nëse kjo nuk mjafton?

Pak ditë më parë Agimi i Artë shkruante me krenari në faqen e saj se: “i robëruari i shqiptarëve të Vorio Epirit, Beleris, ishte shfaqur vite më parë në një emision të N. Michaloliakos, në kanalin Teletora, për të folur për vuajtjet e veriut. Helenizmi Epirot”.
– Ky ekstremist, ky vrapues i arit, ky politikan i katastrofës që u kap në flagrancë duke u përpjekur të financojë dhe të blejë votuesit në Himarë ku ishte kandidat për kryetar bashkie (për fat të mirë, ai nuk do të jetë kurrë).
– Ai mbështetet me fanatizëm nga qeveria greke dhe dërgon protopalikarët e saj në një tubim në mbështetje të Belerit ilegal në Himarë. Dhe e djathta e ND është e mirë. Kështu ka qenë, kështu është.
– Votat e nacionalistëve dhe të djathtës ekstreme janë gjithmonë me interes për të. Por ku fshihet SYRIZA? Ku fshihet përgjithësisht e majta greke, e cila me sa duket hesht për të mos “përzier” dhe akuzuar për një qëndrim gjoja antikombëtar.

E qartë, pra:

Në këtë rast, shqiptari, zoti Edi Rama, që nuk më pëlqen shumë, ka qartësisht të drejtë kur denoncon palën greke për ndërhyrje të papranueshme politike në çështjen e drejtësisë shqiptare.
– Është e qartë se Republika Shqiptare nuk është diçka për t’u pasur zili – në fund të fundit, ashtu si ajo greke.
– Është e qartë se në plazhet turistike të fqinjit janë në lojë interesat ekonomike – njësoj si në plazhet turistike të vendit tonë, natyrisht (shih pushtimin e plazheve, paratë e zeza, kampet e punës etj.)
– Është e qartë se drejtësia shqiptare është e ndërthurur me autoriteti qendror, ashtu si në Greqi në fund të fundit. E qartë, megjithatë, sa më sipër nuk është alibi për mbrojtjen e ekstremistit të djathtë Grueza. ju kujtohet djaloshi i kinemasë së vjetër greke? të Himarës, sepse është gjallë e shëndoshë, shtetas shqiptar me origjinë greke, “homoeimoni” dhe “bashkëfeja”, tmerri juaj.
Prandaj, për nder të së Majtës dhe të Drejtësisë, ne që nuk jemi vëzhgues të historisë, që njohim mirë të kaluarën, të paktën të errët, të Fredi Belerit, nuk e miratojmë si mbështetjen aktive të të pandehurit nga qeveria greke dhe atë politike. heshtja e Syrizës dhe e forcave të tjera demokratike për këtë çështje.