Në mes të rrezikut nga pushtimi, Ukraina e shpall 16 shkurtin “ditë të unitetit”

Kiev, 15 shkurt 2022 – Në periudhën e paralajmërimeve amerikane për pushtim të shpejtë rus, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyi ka shpallur 16 shkurtin si ditë të unitetit.

Inteligjenca amerikane ka dhënë shenja se 16 shkurti mund të jetë datë e mundshme e pushtimit rus.

“Neve na është thënë se 16 shkurti do të jetë ditë e pushtimit, por ne do ta bëjmë atë ditë të unitetit”, ka thënë Zelenskyi përmes një video mesazhi më 14 shkurt.

Ukrainasit pritet të mbajnë lart flamujt e shtetit dhe të këndojnë himnin shtetëror.

“T’i tregojmë botës për unitetin tonë”, ka thënë Zelenskyi.

Disa orë pasi e ka bërë deklaratën për 16 shkurtin, Zelenskyi ka sqaruar se ai u është referuar raportimeve në media për sulm të mundshëm.

Zëdhënësi i tij, Sergii Nykyforov, ka thënë se presidenti ukrainas, i cili më parë ka qenë komedian, e ka thënë vetëm atë që është raportuar gjithandej.

“Presidenti i është referuar datës që është përhapur në media”, ka thënë ky zëdhënës për NBC News.

I pyetur për referencën e Zelenskyit për 16 shkurtin, zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby ka thënë se nuk do të diskutojë detaje specifike të inteligjencës mirëpo sipas tij “është plotësisht e mundshme që ai të bëjë lëvizje me pak apo aspak paralajmërim”.

Megjithatë, Kirby ka thënë se Shtetet e Bashkuara ende nuk besojnë se Moska ka marrë vendim përfundimtar nëse do të pushtojë Ukrainën.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz udhëton të martën në Moskë për të biseduar me presidentin rus, Vladimir Putin, teksa lideri gjerman bën përpjekje për të bindur Kremlinin që të zgjedhë diplomacinë në kohën e rritjes së tensioneve për pozicionimin e trupave ruse afër Ukrainës.

Udhëtimi i Scholzit në kryeqytetin rus vjen pas një vizitave të ngjashme që kanë zhvilluar në Kremlin presidenti francez, Emmanuel Macron dhe dy ministra britanikë.

Scholz, i cili është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskiy për dy orë, më 14 shkurt, në Kiev, ka thënë se nuk sheh “arsye” për aktivitet ushtarak të Rusisë në kufi me Ukrainën.

Scholz i ka bërë thirrje Rusisë të marrë masa drejt uljes së tensioneve të nxitura, pasi Shtetet e Bashkuara kanë vlerësuar se 130,000 ushtarë gjenden afër kufirit me Ukrainën.

“Ne jemi të gatshëm për dialog serioz me Rusinë në çështjet e sigurisë evropiane”, ka thënë Scholz në një konferencë për media pasi ka takuar Zelenskyin.

Scholz dhe Putin pritet të diskutojnë edhe për Rrjedhën Veriore 2, gazsjellësin e ri që është ndërtuar për të dërguar gazin natyror nga Rusia në Gjermani.

Projekti është finalizuar, por ende nuk ka miratim për funksionalizim.

Presidenti amerikan, Joe Biden është zotuar javën e kaluar se “do t’i japë fund” gazsjellësit në rast të pushtimit rus, mirëpo Scholz nuk ka shkuar aq larg me komente pasi e ka takuar Bidenin, duke thënë se Gjermania dhe SHBA-ja do të veprojnë së bashku në rast të pushtimit.

Më 14 shkurt, Rusia e ka lënë derën e hapur për më shumë diskutime me qëllim të zgjidhjes së krizës.

Gjatë një takimi televiziv me Putinin, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka thënë se “gjithmonë ka mundësi” për të arritur marrëveshje me Perëndimin për Ukrainën.

Rusia ka insistuar se nuk ka plane për pushtim, por në të njëjtën kohë kërkon garanci për çështje të sigurisë në Evropë, përfshirë atë që NATO-ja të mos zgjerohet në shtetet si Ukraina, apo ish-republika tjetër sovjetike, Gjeorgjia.

Zelenskyi ka thënë se Ukraina do të vazhdojë të ndjekë synimin për anëtarësim në NATO, pavarësisht zemërimit rus dhe dyshimeve të disa shteteve të Perëndimit.

Zelenskiy ka thënë në një adresim para kombit, se autoritetet në Ukrainë, dhe vetë ukrainasit, i kuptojnë të gjitha sfidat me të cilat përballen dhe ka shprehur besim në ushtri.

“Ne e dimë ku është ushtria e huaj afër kufirit tonë, numrat, lokacionet, pajisjet dhe planet”, ka thënë ai.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, ka përsëritur më 14 shkurt paralajmërimin se Rusia mund të nisë sulm në Ukrainë “në çdo kohë, përfshirë këtë javë”.

Shtetet e Bashkuara tashmë i kanë kërkuar pjesës më të madhe të stafit të ambasadës në Kiev që të largohen nga ai qytet.

Të hënën, zyrtarët amerikanë kanë njoftuar se operacionet e ambasadës janë bartur nga Kievi në Lviv.

Nëse Rusia pushton Ukrainën, kjo nuk do të ishte hera e parë.

Rusia ka aneksuar Gadishullin ukrainas të Krimesë më 2014.

Ky vend po ashtu mbështet rebelët në konfliktet në rajonet lindore të Ukrainës, në të cilat kanë vdekur rreth 14,000 persona.

(REL)