Në moshën 87 – vjeçare në Çikago u nda nga jeta Tefik Ashiku


Tefik Ashiku – punoi me përkushtim për çështjen kombëtare dhe ishte një nacionalist i pakompromis që e deshi Bashkimin Kombëtar me kembëngulësi, dhe njëkohësisht ishte edhe një antikomunist i vendosur.

Nga Beqir Sina

CHICAGO IL : Veprimtari I hershëm i komunitetit shqiptar në Amerikë, Ramazan Bekteshi, bashkëluftëtar i flaktë i çështjes kombëtare shqiptare me Tefik Ashikun, shkruajti se Batalioni i veprimtarëve shqiptarë vazhdon të rrallohet.

“Sot iku edhe një mohikan që veproi në tokën e Linkoln-it, që nga viti 1968,” njoftoi Bekteshi nga Çikago, më 15 tetor 2023.

Ai flet për veprimatarinë e Tefik Ashikut, duke kujtuar se veprimtarinë patriotike, i ndjeri e filloi në Gjermani në mesin e viteve 60-ta, për ta vazhduar këtej Atlantikut, në SHBA gjer në frymën e fundit.

Tefiku, tregon Ramazan Bekteshi, punoi me përkushtim për çështjen kombëtare dhe ishte një nacionalist i pakompromis që e deshi Bashkimin Kombëtar me kembëngulësi, dhe njëkohësisht ishte edhe një antikomunist i vendosur.

Balli Kombëtar dhe Lidhja Kosovare, ishin këto dy organizata që Tefik Ashiku bashkëveproi një jetë të tërë, në gjirin e sëcilës poashtu vepronin edhe Abaz Ermeni, Luan Gashi e kolosë tjerë të çështjes kombëtare. Z. Tefik ishte një burrë i urtë, bujar që si deshi frakcionet, dhe grindjet e shqiptarëve por si një katalizator bashkëpunoi me të gjithë ata që vepronin për çështjen e pambaruar shqiptare.

Tefik Ashiku ishte në ballë të të gjitha fushatave kombëtare, në ballë të fushatave për miqtë tanë në Kongres e Senat, në kampanjat presidenciale, dhe kudo që nevoitej ndihma e tij. Ishte pjesëmarrës në demonstratat e organizuara kundër dhunës sllave, në demonstratat për liri e pavarësi të Kosovës jo vetëm në Çikago por edhe në Detroit, Nju Jork, para selisë së OKB-së, në Washington DC, përpara Shtëpisë së Bardhë dhe në Kapitoll Hill, si dhe në Dayton, Ohio.

Sjellja e një burri të urtë e bujar, veprimtaria e tij e gjatë vullnetare, dhe fuqia e tij bashkuese do të mbeten si kujtim i paharrueshëm kolektiv i komunitetit shqiptaro-amerikan në Illinois për veprimtarin e respektuar.

Veprimtari I herëshëm I komunitetit shqiptar në Amerikë, Ramazan Bekteshi, duke shprehur edhe ngushëllimin e tij, për bashkëluftëtarin që u nda nga jeta në moshën 87 vjeçare, Tefik Ashikun, tha : “ E pastë të lehtë dheun në vendin e tij ku deshi të prehet, në Kërçovën e tij dhe shumë trimave ndër ta edhe dy kryetrimave, dy Mefailat e Zajazit, dy bashkëluftëtarët e Xhemë Gostivarit, që i adhuronte fort.”

Shoqata Shqiptaro-Amerikane Uskana, në Chicago – Illinois, e cila është organizatë jo-fitimprurëse e udhëhequr nga vullnetarë, krijuar nga Tefik Ashiku dhe patriotët kërçovar në Amerikë, në faqe e saj të internetit në Facebook, me dhimbje shkruajti se :

U shemb një shkëmb sot.

Përfundoi një kapitull i begatë, u shua një jetë…por jo edhe legjenda e veprës që la pas.

I urtë, i dashur, i pakursyer për familjen, miqt dhe komunitetin – pjesë aktive e së cilit ishte deri në fund, ai jetoi duke lënë gjurmë të thella në jetët tona.

Tefik Ashiku ishte njëri nga ideatorët dhe themeluesit e Shoqatës Uskana, ishte njëri nga të përbetuarit në Dekalogun e Ballit Kombëtarë, ishte njeriu që, bashkë me shokët e tij, sakrifikoi më shumë se sa duhej për të shtyer përpara proceset kombëtare të kohës.

Ai la gjurmë të cilat i gjejmë në Univerzitetin e Tetovës, në mbështetjen e rinisë që braktiste ushtrinë e Jugosllavisë në 90-at, në lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, në betejën për të siguruar zë lobues në Kongresin Amerikan etj etj.

Ky burrë i mirë jetoi bukur, kishte pafundësisht shumë miq, e dashuronte pakufi familjen dhe kombin dhe, si i tillë, mbeti i pashkëputur nga rrënjët e tij deri në fund.

Amaneti i tij ishte: të punojmë bashkë, pa bajraktarizëm!

Ishte njeri shumë përparimtarë, dhe sot ai do kishte dashur ta festojmë jetën e tij, më shumë se sa ta vuajmë humbjen që na la kur mbylli sytë.

Ne do i bëjmë të dyja: do jemi shumë krenarë që e patëm, dhe do e vuajm shumë urtësinë e tij, e cila do na mungojë sa herë që të mblidhemi bashkë me miq.

Fluturo krenarë me jetën që jetove, Xha Tefiku ynë i dashur!

Ngushëllime familjes dhe miqve! u dërgojë nëpërmjet statusit të tij në rrjetin social Twitter Artur Roshi, – Kryetar i Ballit Kombetar Demokrat, nga Tirana,:

Tefik Ashiku, bashkekohes i Mid’hat Frasherit dhe vazhdues i ideve te tij nderroi jete ne SHBA

Keqardhje dhe dhimbje jo vetem per nje njeri te mire qe do ti mungoj familjarve dhe miqve por edhe per nje shpirt luftarak , nje idealist qe do ti mungoj shqiptarizmes .

Keqardhje e madhe per humbjen pakthim te nje brezi patriotesh qe jetuan dhe punuan duke mos reshtur se pari vendin e tyre si Perendi , si nje vokacion deri ne frymen e fundit.

Ceremonia mortore pervecse ne ShBA, vendin qe i dha ketij komuniteti te ballisteve te ikur nga regjimi komunist mundesine e madhe te jetonin dhe te mendonin te lire do te mbahen edhe ne vendlindje Kercove.

Te qofte i lehte dheu i memedheut mik,

Me respekt Artur Roshi, (Kryetar i Ballit Kombetar Demokrat)