Njëmbëdhjetë të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur pas shpërthimit të vullkanit në Indonezi

Xhakarta, 4 dhjetor 2023 – Njëmbëdhjetë alpinistë u gjetën të vdekur të hënën dhe dymbëdhjetë të tjerë mbesin ende të zhdukur pas shpërthimit të një vullkani në Indonezi.

Ekipet e shpëtimit punuan gjatë natës për të gjetur dhjetëra alpinistë të bllokuar në malin Marapi në ishullin Sumatra.

Alpinistët e vdekur u gjetën pranë kraterit të Marapit pasi vullkani 2.891 metra hodhi hi në fshatrat e afërta, sipas një zyrtari lokal të shpëtimit.

Dymbëdhjetë persona u zhdukën, tre të tjerë u gjetën të gjallë dhe 49 kishin zbritur në mënyrë të sigurt nga krateri, disa prej tyre ishin me djegie dhe fraktura, tha zyrtari.

“Ne nuk mund të bëjmë një kërkim ajror me helikopter sepse shpërthimi është po vazhdon,” tha shefi i agjencisë lokale të shpëtimit, Abdul Malik. Ai tha se rreth 120 persona ishin të përfshirë në kërkim.

Tre personat e tjerë që ishin gjetur të gjallë nuk kishin zbritur nga mali së bashku me 11 të vdekurit.

Ata tre të mbijetuar u gjetën pranë kraterit dhe “gjendja e tyre ishte e dobët dhe disa kishin djegie,” tha Malik.

Zhafirah Zahrim Febrina, një nga alpinistët e shpëtuar, shfaqet në një video-mesazh duke i kërkuar ndihmë nënës së saj.

19-vjeçarja është në një spital me babain dhe xhaxhain e saj pasi u bllokua në mal në një udhëtim me 18 shokë të shkollës.

“Ajo po kalon një traumë të jashtëzakonshme”, tha nëna e saj Rani Radelani, 39 vjeç.

“Ajo është e prekur psikologjikisht sepse ka parë djegiet e saj dhe gjithashtu është dashur të durojë dhimbjen gjithë natën”, tha ajo.

Zëdhënësi i agjencisë lokale të shpëtimit, Jodi Haryawan, tha se përpjekjet e shpëtimit ishin ndërprerë nga shpërthime sporadike por kërkimi ishte ende duke vazhduar, pavarësisht rreziqeve.

“Sapo ishte më e sigurt, ata vazhduan kërkimin. Kështu që kërkimi nuk u ndal,” tha ai.

Kreu i Agjencisë për Zbutjen e Fatkeqësive të Sumatrës Perëndimore, Rudy Rinaldi, i tha AFP-së se disa nga alpinistët e shpëtuar kishin pësuar djegie.

“Ata që janë lënduar kanë qenë ata që janë afruar pranë kraterit”, tha ai.

Të paktën tetë persona pësuan djegie, një kishte djegie dhe një frakturë dhe një tjetër kishte një plagë në kokë, sipas një liste të atyre që u gjetën nga Basarnas, një agjenci kombëtare e kërkim-shpëtimit.

(REL)