Osmani: Masat e padrejta ndaj Kosovës duhet të hiqen!

Prishtinë, 13 dhjetor 2023 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se masat e vendosura nga BE-ja ndaj Kosovës duhet të hiqen. Ajo e ka cilësuar ato të padrejta.

Në një postim në platformën “X”, ajo i ka falënderuar kryesuesit e komiteteve parlamentare të 13 shteteve evropiane që nga Përfaqësuesi e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell dhe emisari i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak kërkuan hepjen e masave ndëshkuese ndaj Kosovës, hetimin e plotë të sulmit terrorist të 24 shtatorit, në Banjskë dhe ekstradimin e Milan Radoiçiqit në Kosovë.

“Faleminderit Alicia Kearns dhe të gjithë kryesuesve tjerë anembanë Evropës për përkrahjen tuaj. Paqja dhe siguria janë themeli i një të ardhmeje prosperuese në gjithë Ballkanin Perëndimor. Masat e padrejta ndaj Kosovës duhet të hiqen!”, ka shkruar presidentja Osmani.

Presidentja e Kosovës e ka shpëndarë në platformën X kërkesën e kryesuesve të komiteteve parlamentare të 13 shteteve evropiane drejtuar Borrellit dhe Lajçakut.

(r.m.)