Osmani: Veriu i Kosovës u destabilizua me urdhër të Vuçiqit

Prishtinë, 29 maj 2023 – Presidenjta e Kosovës Vjosa Osmani ka thënë se tensionet në pjesën veriore të Kosoovës po i shkaktojnë “strukturat ilegale serbe të kthyera në banda kriminale”, të cilat kanë sulmuar policinë e Kosovës, oficerët e KFOR-it dhe gazetarët.

Në një postim në Twitter, Presiidentja Osmani e ka akuzuar Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq për destabilizimin e veriut të Kosovës.

“Strukturat ilegale serbe të kthyera në banda kriminale kanë sulmuar policinë e Kosovës, oficerët e KFOR-it dhe gazetarët.

Këto akte të papranueshme dhune duhet të dënohen nga të gjithë. Ata që zbatojnë urdhrat e Vuçiqit për destabilizimin e veriut të Kosovës duhet të përballen me drejtësinë”, ka shkruar presidentja.

Të hënën, që nga mëngjesi, grupe të serbëve kanë protestuar në Zveçan, në Zubin Potok dhe në Leposaviq.

Trupat e misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë ndërhyrë ndaj protestuesve serbë, të tubuar para ndërtesës së komunës së Zveçanit. Gjatë operacionit janë dëgjuar shpërthime e shok-bomba dhe është hedhur gaz lotësjellës. Protestuesit i kanë sulmuar pjesëtarët e KFOR-it me gurë, shishe dhe kokteje molotovi.

Një ditë më parë, Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se në Kosovë do të ndodhë diçka që “nuk e kemi parë më parë”, ndërsa situatën aktuale e vlerësoi si “më të vështirën deri më tani’.

“Kam frikë nga destabiliteti, madje edhe nga konfliktet e mëdha, sepse e di që serbët nuk mund të durojnë më, derisa ky (kryeministri i Kosovës, Albin Kurti) ëndërron të jetë Zelensky (presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky)”, tha Vuçiq për televizionin Pink të Serbisë.

(r.m.)