Pentagoni: Publikimi i dokumenteve të klasifikuara përbën “kërcënim serioz”

Uashington, 11 prill 2023 – Publikimi i dokumentave tepër të klasifikuara amerikane për luftën në Ukrainë përfaqëson një kërcënim “shumë serioz” për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, u shpreh një zëdhënës i lartë i Pentagonit.

Dokumentat përmbajnë të dhëna sekrete për luftën që Rusia po bën në Ukrainë si dhe për aleatët e Shteteve të Bashkuara. Departamenti i Drejtësisë ka filluar ndërkohë një hetim për nxjerrjen e të dhënave.

Materialet, të cilat kanë qarkulluar në faqe të ndryshme të mediave sociale, “kanë potencialin të përhapin dezinformim”, u tha të hënën gazetarëve Chris Meagher, ndihmës sekretar i mbrojtjes për çështjet publike.

“Ende po hetojmë se si ndodhi, dhe se çfarë përmasash ka çështja. Janë ndërmarrë hapa për të shqyrtuar se si shpërndahet ky lloj informacioni dhe kujt i jepet”, tha ai.

Zoti Meagher tha se dokumentat duket të jenë të ngjashme në format me ato që përdoren për të informuar drejtuesit e lartë, por se disa prej imazheve duket se mund të jenë ndryshuar.

Sipas zotit Meagher, Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin u informua për çështjen mëngjesin e 6 prillit, ditën kur gazeta New York Times publikoi një artikull për këto dokumenta.

Dokumentat e klasifikuara filluan të shfaqen fillimisht në platformën Discord në fund të muajit shkurt, dhe në vazhdim u përhapën në media të tjera sociale, përfshirë në rrjetet Telegram dhe Twitter. Megjithatë, ato nuk tërhoqën shumë vëmendje derisa gazeta The New York Times raportoi për këto materiale.

Në Shtëpinë e Bardhë, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, u tha gazetarëve të hënën se ka ende shumë pikëpyetje që kërkojnë përgjigje për nxjerrjen në publik të këtyre materialeve.

“Nuk dimë se kush është pas kësaj. Nuk dimë motivin. Dhe nuk dimë çfarë ka tjetër që qarkullon”, tha ai.

Kur u pyet nëse do të ketë publikime të mëtejshme të dokumentave të klasifikuara, ai tha se “përgjigja e vërtetë dhe e ndershme për pyetjen tuaj është: nuk e dimë. Dhe a është kjo diçka shqetësuese për ne? Patjetër që po”, tha ai.

Zoti Kirby tha se Presidenti Biden u informua për këtë çështje javën e kaluar dhe ka qëndruar në kontakt me zyrtarët e sigurisë kombëtare.

Ndërsa tha se Shtetet e Bashkuara “nuk mund të prononcohen për vërtetësinë dhe vlefshmërinë e dokumentave në këtë pikë”, ai tha se informacioni që qarkullon në internet “nuk duhet të gjendet në publik”.

Duke folur për shqetësimin se dokumentat përmbajnë informacion për aleatët e Shteteve të Bashkuara, zoti Kirby tha se “zyrtarët amerikanë kanë qenë në kontakt me aleatët dhe partnerët në fjalë gjatë ditëve të fundit në nivelet më të larta”.

Zëvendës zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Vedant Patel tha të hënën se zyrtarët amerikanë janë angazhuar me aleatët për këtë çështje, “ndër të tjera për t’i siguruar ata për përkushtimin tonë për ruajtjen e të dhënave të zbulimit”.

Departamenti i Mbrojtjes po drejton një hetim për dokumentat e nxjerra ku marrin pjesë disa agjenci qeveritare, ndërsa Departamenti i Drejtësisë ka çelur një hetim penal.

Pentagoni tha të dielën se disa agjenci po punojnë për të vlerësuar ndikimin që mund të kenë tek siguria kombëtare dokumentat që u publikuan.

Megjithëse departamenti është ende duke vlerësuar vlefshmërinë e dokumentave të fotografuara, “ato duket se përmbajnë materiale sekrete dhe tepër të klasifikuara”, u shpreh në një deklaratë zëvendës sekretarja e shtypit e Pentagonit, Sabrina Singh.

Një pjesë e madhe e dokumentave të nxjerra kanë lidhje me luftën në Ukrainë dhe përmbajnë informacione sekrete në lidhje me kapacitetet luftarake të atij vendi. Disa dokumenta kanë gjithashtu të dhëna për aleatë të Shteteve të Bashkuara, përfshirë Izraelin, Turqinë dhe Korenë e Jugut.

(Zëri i Amerikës)