Policia e Kosovës thotë se informacione se njëri nga sulmuesit është vrarë

Prishtinë, 24 shtator 2023 – Policia e Kosovës njoftoi se situata në fshatin Banjskë vazhdon të jetë e tensionuar dhe se grupet kriminale që vranë një policë të Kosovës dhe plagosën dy të tjerë, vazhdojnë të sulmojnë njësitet policore që gjenden në terren.

Në një komunikatë për medie, Policia tha se sulmuesit po shfrytëzojnë hapësira dhe objekte të ndryshme, private, përfshirë hapësirat e Manastirit të Banjskës, për strehim dhe sulme të herë pas hershme ndaj zyrtarëve policorë të Kosovës.

Në komunikatë thuhet se policët e Kosovës u janë kundërpërgjigjur me zjarr sulmuesve dhe ka informacione se një nga sulmuesit është vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit.

Komunikata e Policisë së Kosovës:

Situata në Veri të vendit, konkretisht në zonën e fshatit Banjska vazhdon të jetë e tensionuar, grupet kriminale kohë pas kohe po sulmojnë me armë zjarri njësitet policore në teren, të cilat edhe përkundër sulmeve ndaj tyre po vazhdojnë angazhimin duke krijuar perimetër të sigurisë, në interes të qetësimit të situatës, ofrimit të sigurisë dhe sundimit të rendit dhe ligjit në Kosovë.

Sulmuesit profesional në numër të konsiderueshëm, të maskuar e të uniformuar me uniforma të ndryshme, të armatosur me armë të rënda, granata, mjete ushtarake (zolla), disa mjete të blinduara, po shfrytëzojnë hapësira dhe objekte të ndryshme, private, përfshirë në dhe përreth manastirit në Banjska, për të kryer lëvizje, strehim dhe pozicionim për gjuajtje me armë zjarri ndaj njësiteve policore të PK-së.

Njësitet policore konform situatës dhe rrezikut të shfaqur nga sulmet sporadike të grupeve kriminale, në vetëmbrojtje të tyre dhe të qytetarëve të asaj zone, janë detyruar t’iu kundërpërgjigjen grupeve kriminale, ku referuar informacioneve të deritanishme, një nga sulmuesit është vrarë.

Referuar situatës dhe rrethanave të krijuara, Policia e Kosovës për shkaqe sigurie ka mbyllur për qarkullim kufitar dy vendkalimet kufitare në veri (Jarinje dhe Bërnjak), andaj fton të gjithë qytetarët që të shfrytëzojnë pikat tjera kufitare për qarkullim si dhe të shmangun daljet dhe lëvizjet e tyre në atë rajon/zonë.

Bashkëpunimi dhe koordinimi i Policisë së Kosovës me institucionet kompetente vendore dhe ndërkombëtare po vazhdon, me qëllim të ruajtjes së rendit dhe sigurisë publike si dhe sjelljes para organeve të drejtësisë së kryerësve të sulmeve të vazhdueshme ndaj zyrtarëve policorë dhe njëherit fton ata që të dorëzohen para organeve të rendit.

(r.m.)