Presidentja Osmani e dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Prishtinë, 14 prill 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka dënuar sulmin e Iranit me drone e raketa ndaj Izraelit. Ajo ka thënë se përshkallëzimi i situatës shpie në jostabilitet të paprecedent në rajon.

“Kosova i bashkohet aleatëve nëpër botë duke dënuar sulmin e Iranit kundër Izraelit. Ky përshkallëzim i madh po çon te një jostabilitet i paprecedent në rajon dhe përtej, me jetë të pafajshme që mbajnë barrën e bilancit të tij shkatërrues. Përpjekjet për paqe duhet të mbizotërojnë”, ka shkruar Osmani në platformën “X”.

Irani lansoi mbi 300 dronë e raketa në drejtim të Izraelit, në një sulm hakmarrës për vrasjen e dy gjeneralëve të tij në Konsullatën iranisane në Damask, më 1 prill.

Izraeli ka thënë se shumica e raketave e dronëve iranianë u shkatërruan.

(r.m.)