Protestë para Ambasadës së Shqipërisë në Beograd me thirrje fyese ndaj kombit shqiptar

Forca të shumta policore nuk i lejuan djathtistët t’i afroheshin Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Beograd, ku u përpoqën të protestojnë në mbështetje të serbëve në Kosovë.

Sipas vlerësimeve të policisë, janë midis 40 dhe 50 prej tyre.

Djathtistët po qarkullojnë nga kordoni i policisë në televizionin privat Pink me një frekuencë kombëtare, të cilën ata e akuzojnë se raporton në favor të Partisë Progresive Serbe në pushtet, dhe përsëri, raporton Radio Evropa e Lirë, Edicioni Ballkanik, transmeton Zeri.info.

Të tubuarit u ndalën para Ambasadës së Shqipërisë, duke thirrur “Kosova është zemra e Serbisë”. Policisë së vendosur rreth ambasadës i thanë “Shkoni në Kosovë”.

Përveç këngëve për Kosovën, ata thirrën edhe fjalë fyese për shqiptarët dhe fyerje ndaj presidentit serb Aleksandar Vuçiq.

Zgjedhjet lokale po mbahen në Kosovë të dielën, më 17 tetor.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se komuniteti serb duhet të marrë pjesë në ato zgjedhje.

Në deklarimin e tij në tëlevizionin serb “Pink”, Damnjan Knezeviq, udhëheqësi i të ashtuquajturës “Patrullimet e njerëzve”, bëri thirrje për bojkot të zgjedhjeve në Kosovë dhe tha se të mbledhurit “janë pranë njerëzve në Kosovë”.

Të mbledhurit po mbajnë në duar banderola të tilla si “Nuk dorëzohemi” me një hartë të Kosovës në të.

Forca të shumta policie gjenden në të gjithë lagjen, sepse është pjesa e Beogradit ku janë vendosur shumë ambasada.

Trafiku në bulevardin “Knez Aleksandar Karagjorgjeviq”, ku ndodhet ambasada amerikane, është ndalur.

Kush janë organizatorët e protestës?

Grupet e krahut të djathtë bënë thirrje për një protestë përmes rrjeteve sociale, por nuk u tha se cilët ishin organizatorët e tubimit.

Deri në fillimin e protestës, Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë nuk iu përgjigj pyetjes së Radios Evropa e Lirë – cilët janë organizatorët dhe çfarë do të bëjë policia në rast se tubimi nuk raportohet në Polici.

Damnjan Knezheviq, udhëheqësi i të ashtuquajturave “patrulla të njerëzve”, bëri thirrje gjithashtu për një protestë përmes rrjeteve sociale.

Ai deklaroi në një video në Facebook se protesta po organizohet para ambasadës amerikane sepse “Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga armiqtë më të mëdhenj të qenies kombëtare dhe mbijetesës së shtetit, veçanërisht në Kosovë”.

Ai gjithashtu bëri thirrje për “prishjen” e Marrëveshjes së Brukselit, të nënshkruar në vitin 2013 midis Kosovës dhe Serbisë, si dhe për “rekrutimin” e qytetarëve të Serbisë nëse “ka incidente kundër serbëve në Kosovë”.

“Patrullat e njerëzve” janë grupe të vetë-organizuara të ekstremistëve të djathta të cilët filluan paraqitjet publike në vitin 2020 dhe në disa raste organizuan aksione kundër emigrantëve në disa qytete në Serbi.

Grupi, siç shihet në postimet në internet, gjithashtu kundërshton pavarësinë e Kosovës dhe mohon gjenocidin në Srebrenicë.

Knezheviqi ishte parë më parë në disa protesta kundër emigrantëve dhe anti-vaksinimit në Beograd, dhe në korrik 2020 ai u arrestua për ndërhyrje në Kuvend gjatë një proteste antiqeveritare.

Protesta për Kosovën para parlamentit serb

Një protestë në mbështetje të serbëve në Kosovë u mbajt gjithashtu të mërkurën, më 13 tetor.

Disa dhjetëra djathtistë u mblodhën para Parlamentit të Serbisë ditën kur shpërthyen incidentet në veri të Kosovës.

Dhjetë policë të plagosur të Kosovës, dhjetë qytetarë të Mitrovicës veriore që kërkuan ndihmë mjekësore, njëri prej të cilëve u plagos rëndë dhe tetë persona u arrestuan – është epilogu i incidenteve që shpërthyen të mërkurën në mëngjes, më 13 tetor, gjatë aksionit të policisë dhe doganës së Kosovës kundër kontrabandës.

Operacioni policor që u zhvillua në Kosovë u përball me kundërshtim në Mitrovicën veriore dhe Zveçan, dy nga katër komunat me shumicë serbe në veri.

Përleshjet shpërthyen atje dhe policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit. /Zëri.info