Rama shkarkon Gjiknurin dhe gjithë kupolën drejtuese të PS-së

Tiranë, 26 korrik 2023 – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, njëherit kryeministër i Shqipërisë, Edi Rama, shkarkoi gjithë sekretariatin e partisë, përfshirë sekretarin e përgjithshëm, Damian Gjiknuri.

Blendi Klosi u caktua ushtrues i detyrës së Sekretarit të Përgjithshëm deri në mbledhjen e ardhshme të Asamblesë Kombëtare të partisë që pritet të mbahet në fund të shtatorit apo në fillim të tetorit.

Sipas burimeve brenda partisë, në mbledhjen e ardhshme të Asamblesë Kombëtare pritet të vendoset për organizimin e një kongresi të jashtëzakonshëm.

Në mbledhjen e sotme të Asamblesë Kombëtare u mor edhe vendimi që Bledi Çuçi të jetë kryetar i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë, në vend të Taulant Ballës, i cili u emërua ministër i Punëve të Brendshme para pak ditësh.

Shkarkimi i Gjiknurit nga pozita e Sekretarit të Përgjithshëm ishte i papritur për socialistët, pasi Partia Socialiste arriti fitore të thellë në zgjedhjet vendore të 14 majit. Ndërkaq shkarkimi i sekretarëve të tjerë konsiderohet si një përpjekje e Ramës për të mbuluar shkarkimin e Gjiknurit.

Zoti Rama e kishte përdorur pothuajse të njëjtën skemë edhe në mars të vitit 2017, kur ishin shkarkuar ish ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, dhe ish ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja, të cilët ishin në qendër të akuzave publike. Krahas Tahirit e Beqjes ishin shkarkuar edhe dy ministra të tjerë.

Damian Gjiknuri ka qenë ndër emrat më të lakuar nga opozita për çështjen e inceneratorëve, duke qenë se ai ka qenë ministër i Energjitikës dhe Industrisë në vitet 2013-2017 e, pastaj, për pak më shumë se një vit, ka qenë ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë.

Emri i Gjiknurit përmendet edhe në dosjen e SPAK-ut ndaj ish zëvendës-kryeministrit Arben Ahmetaj. Aty thuhet se sipërmarrësit që i kishin fituar kontratat për inceneratorët e kishin paguar qëndrimin e Gjiknurit në hotele jashtë vendit të paktën në dy raste. Por, Gjiknuri ka deklaruar se në rastet që përmenden në dosjen e Ahmetajt ai ka qenë në vizita pune dhe se të gjitha shpenzimet janë paguar nga ministria.

Asambleja socialiste votoi të mërkurën, dhe emërimin e ish ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi, në detyrën e kryetarit të grupit parlamentar socialist, duke kryer kështu një rokadë të plotë me zotin Taulant Balla, i cili mori drejtimin e ministrisë së Brendshme.

Më herët mediet në Tiranë raportuan se ministra e Financave, Delina Ibrahimaj, është shkarkuar nga kjo detyrë. Por, kryeministri Rama e mohoi këtë, pas mbledhjes së Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste.

Edhe zonja Brahimaj mohoi se ajo është shkarkuar nga pozita e ministres. Ajo i cilësoi raportimet  për shkarkimin e saj si “thashetheme vere”.

“Janë thashetheme vere. As nuk jam shkarkuar dhe as nuk kam dhënë dorëheqje”, u shpreu ajo.

Mbledhja e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste ishte e mbyllur për  medie. Përveç kësaj, si rrallëherë, Rama nuk dha asnjë deklaratë për medien.

Burime brenda PS-së thanë se në mbledhjen e Asamblesë, e cila ka zgjatur rreth 50 minuta, ka folur vetëm Rama.

Sekretarët e shkarkuar:

  1. Sekretari për Organizimin, Blendi Klosi,
  2. Sekretari për Çështjet Ligjore dhe Zgjedhore, Eridian Salianji,
  3. Sekretare për Burimet Njerëzore Anila Denaj,
  4. Sekretare për Koordinimin, Blerina Gjylameti,
  5. Sekretari Dixhital, Etjen Xhafaj,
  6. Sekretare për Gruan, Etilda Gjonaj,
  7. Sekretare për Marrëdhëniet me Jashtë, Romina Kuko dhe
  8. Sekretari për Migracionin, Laert Duraj.

(r.m.)