Rama uron 15-vjetorin e Pavarësisë, me reporteren e CNN të luftës së Kosovës

Munih, 17 shkurt 2023 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përcjellë një urim të veçantë për Kosovën në 15-vjetorin e pavarësisë së saj.

Të premten, ai e ka publikuar në rrjetin social Facebook një video përkrah reporteres se njohur të CNN, Christiane Amanpour, për të uruar 17 shkurtin.

“Me legjendën e CNN dhe reporteren e paharrueshme të luftës së Kosovës, Christiane Amanpour, një urim për pavarësinë e Kosovës”, ka shkruar kryeministri shqiptar.

This image has an empty alt attribute; its file name is Edi-Rama-e-Christine-Amanpour-1-497x400.jpg

Christine Amanpour ka raportuar për median prestigjioze në kohën kur Kosova ishte në luftë.

Urimi i kryeministrit Rama me reporteren Amanpour është realizuar gjatë punimeve të Konferencës së Sigurisë në Mynih të Gjermanisë, e cila i ka filluar punimet të premten.

Në këtë konferencë do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili ka udhëtuar të premten për në Mynih.

Në Konferencën e Sigurisë në Mynih marrin pjesë 40 krerë shtetesh dhe qeverish nga mbarë bota.

(r.m.)