Refleksion mbi deklaratën e Paskal Milos për Mit’hat Frashërin

Nga Sali Bollati

Sali Bollati me kostum popullor nga Çamëria, në ditën e 28 Nëntorit.

Nuk jam historian , aqe me pak  diplomat , jam Çam Shqiptar-lindur ne Paramithine Shqiptare, i mbijetuar Genocidit Zervist grek me 1944- mbas 77 vjetesh,jetoj me ato tmere te pa harruara. Mbasi P.Milo u emerua minister i jashtem me 1997; mbas  disa shkrimeve me drejtoheshin  qe nuk ishin dakort me ate emerim, sepse njihej  filogrek si pasardhes  i Miloseve. Ne si Kryesi e Shoqates Çameria kerkuam nje takim me zotin minister, per ta pyetur se si e kupton Problemin e Çamerise Shqiptare te masakruar, vrare e debuar me dhune nga shovinistat greke te udhehequr nga gjenerali famekeq Zerva; fatmiresisht na pranoi ne zyre per diskutim
Mbas pershendetjes filloi te na tregoi per takimin e para disa diteve me ministrin e jashtem grek Pangallos gjate  vizites ne Tirane. Juve keni te drejte per padrejtesite dhe masakrat  qe  greket kane ushtruar mbi ju.Ne vazhdim na tregon:”Atdhetare porsa i kujtova z.Pangallos per problemin tuaj, ai i nevrikosur u ngrit nga tavolina duke deklaruar: ” ne rast se e permendni edhe njehere kete, une largohem nga Shqiperia sepse kam ardhur per vizite “miqesore” dhe jo per problem qe nuk ekziston me per ne greket?!Dhe P.Milo  mbasi na pa shume te zemeruar; na porositi  te integrohemi ketu ne Shqiperi dhe ta harrojme Çamerine?!  Fatekeqesisht kjo “harese zyrtare me Greqine mike”  vazhdon ende sot ne Tiranen zyrtare (komanduar nga Janullatosi-mohues kryesor i Martirezimt  te Çamerise). Persa i perket rezultatit te bisedimeve te”takimit” te Ndjerit Diplomatit Atdhetar te Paharruar z. Mitat Frasheri-duket se i mban te fshehura   vete,z.P.Milo 

Me falni ketu dua te perserise disa prej te vertetave atdhetare historike te Familjes Shume te Ndritur Atdhetare te Frashellinjeve, bir I te ciles ishte z. M.Frasheri

 1)Simbas vendimeve te Kongresit te Berlint me 1878, per ndarjen e Trojeve Shqiptare, ne rastin tone  Çameria do  ti kalonte Greqise-Atdhetaret e Shquar- z,Abdyl  Frasheri(babai i Mitat Frasherit), se bashku me  Atdhetarin Çam  z. Abedin Pashe Dino; ne vazhdim te Lidhjes se Prizrenit; me Shqiptarizem, Njohuri te thella Historike,Vendosmeri, Trimeri te Bashkuar me arme ne dore  i detyruan Fuqite Europiane te anullohen vendimet e padrejta  te meparshme dhe ashtu Çameria nuk u nda nga Trojet Etnike Shqiptare ne ate kohe. Ja si i ati i z.Mitat Frasherit i shkruan gazetes franceze me 1879:”Po të ngulë këmbë Greqia në aspiratat e lakmitë e saj të pangopura, të cilat i kundërvihen drejtësisë dhe të drejtës së kombeve, shqiptarët kanë vullnet të pa tundur që të mbrojnë atdheun e tyre deri në fund dhe janë betuar të mos lëshojnë asnjë pëllëmbë toke dhe të vdesin për të po të jetë nevoja. Këtu manifestojmë mendimin e të gjithë bashkatdhetarëve tanë!” 2) Ne nëndorin e 1908 me nismën e klubeve “Bashkimi” u mblodh Kongresi i Manastirit, ku Z.M Frashëri u zgjodh kryetar i Kongresit dhe nënkryetar i Komisionit për hartimin e alfabetit me germa Latine 3) Në Kuvendin e Pavaresise ne Vlorë, ai nënshkroi vendimin e shpalljes së pavarësisë me firmën Midhat Frashëri.  dhe njikohesisht emërohet ministër i Punëve Botore në Qeverinë e pare Shqiptare te Përkohshme 4)Në nëntor 1920,z.  Mid’hat Bej Frashëri u emërua kryetar i delegacionit shqiptar në Konferencën e Paqes në Paris.    5) Në janar 1923 filloi detyrën e Ministrit Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Athinë. Këtë detyrë e kreu deri në dhjetor 1925. Sipas Mitat Frashërit: “Më 1924–1925 kishte qenë përfaqësues i Shqipërisë në Athinë, i cili interesohej tepër për gjendjen e mjerueshme të shqiptarëve në Çamëri”.    6) Nderuari z.M.Frasheri si Ambasador ne Athine takimin me Presidentin e Greqise me 1925-Pangallos(babai ministrit qe takoi Milo me 1994); me argumenta te forta me  drejtesi nderkombtare’i paraqiti funksionarit të lartë edhe një histori të shkurtër të popullsisë Çame në Greqi, duke argumentuar se çamët banonin në Greqi qysh prej kohërave që s’mbahen mend, edhe pëpara se sa të zbrisnin grekët në Evrope. Keshtu qe vete Pangallosi e pranoi  se Cameria banohet nga Shqiptare autoktone si ata te besimit musulman ashtu edhe ata te krishtere; duke eliminuar edhe ato sillogje greke me pretendimet e tyre per Shqiperine e Jugut. Si perfaqesues I Shqiperise vazhdoi perpjekje te panumerta ne mbrojtje te Shqiptareve te Camerise,per te mos u shkembyer si turq, ne kundershtim te mareveshjeve greko turke per shkembimin e grekeve te Turqise me turqit qe banonin ne Greqi.Veprimet Atdhetare te M.Frasherit nderprene shkembimin e Çameve qellimisht konsideroheshi si turq.

7)Ne fillim te luftes,”antaret kolaboracioniste ne qeveri”hapen shkollat shqipe ne Cameri(isha I vogel por vellai imadh Ferhati u vleresua si nxenesi me I zoti I klases ;ndersa ne te vegjelit rinim prane dritareve e kendonim me gezim te madh :”Eja mblidhuni kutu, kutu, bashke me ne”! Simbas xhaxhait te tij- Paharuarit Naim Frasheri  Çamerishtja  eshte “Gluhe Perendie” d.mth dialekti me I vjeter I gjuhes Shqipe(te ndaluara me pare atje); dhe “kolaboracionistat” njekohesisht hoqen edhe stemen fashiste nga Flamuri Shqiptar;duke vendosur perkrenaren e Skenderbeut(pa harruar se mbas luftes ajo perkrenare e shenjte  zevendesohetua me yllin e kuq jugosllav)-Vazhdimesia Atdhetare Shqiptare e z.M.Frasheri. jo vetem si diplomat por edhe si shkrimtar shprehet qarte edhe ne Amanetin qe  ka lene te shkruar:

“ Çë kam pasuri të tundshme ose të patundshme, libra, mobilla, karta, plaçka, para etj. i lë për krijimin’ e një “Institut Albanologjie” që të jetë një qëndër e studimevet shqipëtare, të mprojë, të shvillojë, të qendrësojë dhe të udhëheqnjë studimetë që përkasin Shqipërinë dhe Shqipëtarëtë.dhe lutja ime drejtuarë fuqis’ së madhe që tani s’e kuptojmë dot, do të jetë të kenë gjithë Shqiptarët idealin e përparimit dhe të naltësimit të Kombit, që Shqiptarizma të bëhetë një dëshirë dhe një konviktim i thellë, dhe që çdokush të kupëtojë se e mira e Kombit është dhe e mira jonë private, se nderi dhe lavdi i Shqipëtarëvet të gjithë, është edhe nderi dhe lavdi ynë personal”

Me sa duket z.P.Milo e njeh mire ate vrasesin e Shqiptareve te Camerise  famekeqin Zerva se e ka pare monumentin qe I kane ngritur per ta nderuar shovinistat greke; Anglezi M. Mazower ne “Inside Hitler’s Greece 1941-1945”;shkruan per lidhjet dhe aleancat e forcave te djathta greke me pushtuesit naziste:”Ne Athine antaret e e EDES-it te komanduara nga  Zerva, kishin hyre ne sherbim te batalioneve te sigurimit te krijuara nga gjermanet per te mbajtur rendin ne vend me qeverine kuislinge te  Ralisit”. Dhe me 27 Qershor 1944 filluan masakrat e tmershme dhe vrasjet e njerezve te pafajshem, kryesisht te moshuar e femije. Ne te ashtuquajtur testamentin te shkruar me doren e vete Zerva nje bashkevepruesi:” I dashur Jani Dani, bejua te qarte njerezve se ne e kryem detyren qe na ishte ngarkuar per spastrimin e atdheut tone nga Çamet musulmane, duke jua bere te mundur malesorve tane te zbresin e te jetojne ne fusha te begata; per kete ta ndjejme vehten krenare!”

Dhe per te realizuar nje Histori te re “vertete” shqiptare me autore “njohes te se kaluares”, pervec  monumentave te Zerves, por mos harroni  as emrat  Kolonje, Kelcyre Tepelene Permet, Korce e Gjirokaster te gedhendura ne muret e jashtme te parlamentit grek ne Athine, nuk duket se tregojne miqesi perkundrazi, aqe me pake ligji I luftes  81 vjecare mbahet ne fuqi midis dy vendeve “mike”antare te NATO-s.

Rendesi me te madhe  historike per tu mbajtur mend eshte  grabitja dhe mohimi  Kishes Ortodokse Shqiptare nga janullatosi; themeluar ne Amerike nga Fan Noli si Ikone per mbrojtjen e identitetit Kombetar Shqiptar. Atje ne Shqiperi u mireprit, ju puthen duart ,shperblyer me celesin arte te Tiranes dhe mbas nje veprimtarie te gjere per greqezimin e saje,çvarosjen  e eshtrave shqiptare dhe zevendesimin me emertime ushtaresh greke ne Kosine, mbushjen e tokave shqiptare me vareza e flamuj greke, mohimin e martirezimit te Shqiptareve te Camerise edhe me shuarjen e emerit Cameri  u “shqiptarizua” paditur as faleminderit ne shqip; pra e “meriton” nje monument si te Zerves .  Vecse ketu ai mund te ndjehet “xhelos”  se ne jeruzalem prifterinje greke e dekorojne E.Ramen si “kalores i ortodoksise helene” ; pavaresisht se  helenet e lashtesise nuk e njihnin  fene.  Mori nje Titull qe as ai janullo nuk e ka por e “Meriton”se po vazhdon greqezimin e Shqiperise. Por per “mirekuptimet miqesore” qe mban Rama me micotaqesat dhe peruljet ndaj kerkesave te tyre  “meriton” plotesisht titullin e kaloresit grek.

Pa harruar Meten qe me “shqiptarizimin “ e janullos, vazhdon me goten mbushur me raki Skrapari(faktikisht duhet te emerohet raki m.ti); te mos le pa dekoruar ambasadoret greke

Last but not Least : nuk ma merte  mendja;por mbeta shume I ngazellyer se si nje Kryepeshkop po I kishes ortodokse megjithese ne Argjentinen e larget, ne Buenos Aires; I vetequajtur Aleksander JAM CAMERIA ose me qarte JAM FAN NOLI, organizon e Mban Meshe per Martiret e Camerise:

Çamëria je Dritë e Kombit Shqiptarĕ!!! Plagët e Çamëve nuk mbyllën kurr!!! Çamëria është një plagë e hapur që na  pikon ne zemer  në secilin prej nesh!!! Homazh per te gjithe ata Martire qe u masakruan!!! Sot i kujtojmë me nder dhe respekt dhe shume dhimbje, në Argjentinë, dhe bote, në Vjetorin Gjenocidi Çam, Gjenocidi shovinizmi grek mbi popullsinë Shqiptare 27 / 6 / 1944 – 2020!!! E gjithë ky tmerr dhe masakër filloi natën e 27 qershorit 1944, zervistët, tinëz ranë natën në Paramithi, si kasapët në therrtore, me hanxharë, të vrarët arritën mbi 600 vetë… Nuk duhet harruar, sepse përmes na vranë, na masakruan dhe na pushtojnë!!! Duhet ne si Komb të reagojmë për zbardhjen e këtij krimi antinjerëzor dhe ta kthejmë Dinjitetin Kombëtarë edhe në Çamëri!!! Ne të gjithë Shqiptarët e kemi detyrim të bëjmë Homazhe!!! Nderim e Shume Respekt pa fund per te gjithe ata qe u perzune me force nga trojet e shtepite e tyre!!! Nuk harrojmë Genocidin e Popullit Çam, eshte Gjak Shqiptari!!! Çamëria, nuk ju harrojmë,

Aleksander I Shqiptarëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjë
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!
#UnëJamÇameria

Kjo Meshe nuk eshte mbajtur per te fituar nje pozite ne qeverisje, aqe me pake per rushfete apo biznese;  MBAHET SI PERSHPIRTJE NGA ZOTI I MADHERUESHEM I NJEJTE PER TE GJITHA BESIMET

Edhe ketu ne New York ;krahas  Simpoziumeve, publikimeve dhe paradat massive CHAMERIA IS ALBANIAN,Kisha Katolike Shqiptare(JO kisha ortodokse “shqiptare”?!), Komuniteti Musulman manifestojne kunder  Padrejtesise dhe masakrave greke ndaj Shqiptarve te Camerise e jo per ndryshim kufijesh.

Pa harruar edhe Intelektuale Atdhetare si Z.Frank Shkreli te lindur ne Malesite Shqiptare, te edukuar ne kolegje katolike ketu me detyra si Drejtor I Z.Amerikes dhe shoqerues I Minstrit te jashtem Amerikan; nepermjet shkrimeve shpalos ne vazhdimesi para lexuesave te vertetat historike, kulturore, letrare dhe me frymezim te madh Atdhetar, nenvizon me  dashamiresi , kompetence e vendosmeri e Krenari ”ÇAMERIA SHQIPTARE NUK HARROHET- UNE JAM ÇAM! Dhe jo per çudi shume intektuale Atdhetare te tjere e pasojne me krenari se EDHE UNE JAM ÇAM! Ketu ne NY organizata “Rrenjet Shqiptare” e drejtuar nga shkodrani M.Kepi dhe me pjesemarjen e gazetarit te palodhur z.M.Mema vit per vit mbushen bulevardet me flamura shqiptare dhe me parulla CHAMERIA IS ALBANIAN . o keshtu gazeta ILLYRIA e drejtuar nga z.Ruben Avxhiu, si e vetmja gazete shpalos perdite te dhena e kujtime mbi Çamerine Shqiptare  Dhe jo per Çudi-para disa ditesh  Shoqata e Studenteve Shqiptare ne Harvard Colleg organizuan nje Simpozium me teme:”The Cham Albanians of Greece: 77 Years of Denial; me pjesemarje edhe me profesora e jurista te njohur si nga Universiteti I Stokholmit dhe Oksforditr

Po jua percjell per te Harruar “HARESEN” E ÇAMERISE SHQIPTARE; kur shikon se jo vetem ne Ameriken e Bekuar, por edhe ne Argjentine, Suedi, Angli e kudo ne Bote;me perjashtim te Tiranes zyrtare

ÇAMERIA SHQIIPTARE NUK HARROHET KURR!

Sali Bollati-Çam Paramithiot I mbijetuar Genocidit shovinist grek.

http://illyriapress.com/kisha-ortodokse-shqiptare-e-buenos-a