Rrëzohet helikopteri me të cilin po udhëtonte Presidenti iranian Ebrahim Raisi

Teheran, 19 maj 2024 – Një helikopter me të cilin po udhëtonte presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi, bashkë me ministrin e Jashtëm, Hossein Amir Abdollahian, u rrëzua të dielën ndërsa po fluturonte në një mjegull të dendur mbi një territor malor, tha një zyrtar iranian për agjencinë e lajmeve Reuters. Ekipet e kërkim shpëtimit po përpiqen të gjejnë vendin ku ka rënë helikopteri në pjesën veriore të Iranit. Zoti Raisi po kthehej nga një vizitë në Azerbajxhan dhe në helikopter ndodheshin edhe zyrtarë të tjerë.

Rrëzimi i mundshëm i helikopterit vjen një muaj pasi Irani, nën drejtimin e Presidentit Raisi dhe udhëheqësit suprem Ayatollah Ali Khamenei, ndërmori një sulm të paprecedentë me dronë dhe raketa kundër Izraelit dhe ka shtuar pasurimin e uraniumit pranë nivelit të një arme bërthamore.

Për vite të tëra Irani është përballur me protesta masive kundër qeverisë, mes një ekonomie të rrënuar dhe kërkesave të shtuara për të drejtat e grave. Rrëzimi i helikopterit me të cilin udhëtonte presidenti iranian u shtohet problemeve të shumta me të cilat përballet Irani, një situatë delikate për Teheranin dhe të ardhmen e vendit ndërsa lufta e Izraelit kundër Hamasit rrezikon të përhapet më gjerë në rajon.

Me Presidentin Raisi udhëtonin edhe Ministri i Jashtëm i Iranit Hossein Amirabdollahian, guvernatori i provincës së Azerbajxhanit Lindor të Iranit, zyrtarë të tjerë dhe truproja, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve IRNA. Një zyrtar i qeverisjes vendore përdori fjalën “përplasje”, por të tjerët përdorën terma si “ulje e vështirë” ose “incident”. Media iraniane ende nuk ka dhënë ndonjë informacion mbi gjendjen e Presidentit Raisi.

Megjithatë, udhëheqësit e vijës së ashpër i bënë thirrje popullit që të lutej për të. Televizioni shtetëror transmetoi pamje të besimtarëve duke u lutur në faltoren e Imam Rezait në qytetin e Mashhadit, një nga vendet më të shenjta të sektit Shiit, si dhe në Qom dhe vende të tjera anembanë Iranit. Kanali kryesor i televizionit shtetëror transmetoi pa pushim pamje nga lutjet.

Ministri i Brendshëm i Iranit, Ahmad Vahidi, tha në komentet e transmetuara në televizionin shtetëror se: “Ekipe të ndryshme shpëtimi janë nisur drejt rajonit, por mund të duhet shumë kohë për të arritur vendngjarjen për shkak të motit të keq dhe mjegullës së dendur”.

“Rajoni është i thyer dhe është e vështirë të vendosësh kontakte”, shtoi ai. “Jemi duke pritur që ekipet e shpëtimit të arrijnë në vendin e uljes dhe të na japin më shumë informacione”.

Televizioni shtetëror iranian tha se ‘ulja e dhunshme’ e helikopterit ndodhi pranë qytetit Jolfa, në kufi me Azerbajxhanin, rreth 500 kilometra në veri të Teheranit. Njoftimet e medias iraniane kanë qenë kontradiktore.

Agjencia shtetërore e lajmeve IRNA tha se vendndodhja ishte një ‘pyll’ malor. Televizioni shtetëror transmetoi pamje të makinave që nxitonin nëpër një zonë të pyllëzuar, ndërsa tha se përpjekjet po pengoheshin nga kushtet e këqija të motit, përfshirë shiun e dendur dhe erën e fortë.

Një helikopter shpëtimi u përpoq të arrinte në zonën ku autoritetet besojnë se ishte helikopteri i zotit Raisi, por nuk mundi të ulej për shkak të mjegullës së madhe, tha për agjencinë IRNA zëdhënësi i shërbimeve të urgjencës, Babak Yektaparast.

Ndërkohë, lajmi për rrëzimin e helikopterit me të cilin udhëtonte zoti Raisi ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, u tha gazetarëve në bordin e avioni presidencial “Air Force One” se Presidenti Biden ishte informuar për situatën. Ajo nuk dha detaje. Departamenti i Shtetit njoftoi se po ndiqte nga afër njoftimet lidhur me një ulje të sforcuar të helikopterit të presidentit iranian.

Katari, Turqia dhe Iraku kanë shprehur gatishmërinë për të ndihmuar në përpjekjet e kërkim shpëtimit.

63-vjeçari Raisi u zgjodh në postin e presidentit në vitin 2021 pas një përpjekjeje të dytë. Që nga marrja e detyrës, ai ka urdhëruar një shtrëngim të ligjeve të moralit dhe shtypjen e përgjakshme të protestave antiqeveritare. Ai ka bërë përpjekje të forta në rrafshin ndërkombëtar lidhur me aspiratat bërthamore të Teheranit.

Në bazë të sistemit politik iranian, i ndarë mes strukturës klerike dhe qeverisë, fjala e fundit për çështje madhore i takon udhëheqësit suprem të vendit dhe jo presidentit.

Por Presidenti Raisi shihet si një pretendent i fortë për të pasuar mentorin e tij, Udhëheqësin Suprem Ayatollah Ali Khamenei, i cili ka mbështetur fuqishëm politikat kryesore të Raisit.

(Zëri i Amerikës)