Rusia godet me raketa impiantet energjetike në Ukrainë

Kiev, 17 nëntor 2022 – Të enjten janë raportuar sulme ajrore në të gjithë Ukrainën, disa ditë pas një prej bombardimeve më intensive nga Rusia që nga nisja e konfliktit.

Zyrtarët ukrainas thane se një fabrikë prodhimi gazi në lindje dhe një fabrikë raketash në Dnipro ishin ndër objektivat e fundit të bombardimeve ruse.

Reshjet e para të dëborës janë regjistruar në disa pjesë të Ukrainës, por shumë njerëz nuk mund të ngrohin shtëpitë e tyre pasi Rusia vazhdon të godasë rrjetin e tyre energjetik.

Moska ka kërkuar të justifikojë sulmet e saj të fundit duke akuzuar Kievin për “mosgatishmëri” për të negociuar.

Një nga qytetet më të mëdha të Ukrainës, Dnipro, ishte në mesin e qyteteve të shënjestruara mëngjesin e së enjtes. Kryeministri ukrainas Denys Shmyhal tha se fabrika Pivdenmash – e cila prodhon raketa – ishte sulmuar.

Një zyrtar tjetër ukrainas tha se 14 persona, përfshi një adoleshent, ishin dërguar në spital pasi qyteti u bombardua.

Ndërkohë po në rajonin e Dnipros, 70 predha ranë përreth qytetit të Nikopolit, duke dëmtuar infrastrukturën dhe duke lënë mijëra shtëpi pa energji dhe ujë.

Ndërkohë, firma shtetërore e energjisë Naftogaz tha se objektet e saj të prodhimit të gazit në lindje të vendit ishin nënshtruar një “sulmi masiv”.

Në përditësimin e saj mbarëkombëtar, zyra e presidentit tha se katër persona vdiqën si rezultat i një greve gjatë natës në ndërtesat e banimit në rajonin e Zaporizhzhia.

Sulme të mëtejshme në infrastrukturë – si dhe lëndime civile – u regjistruan nga zyrtarët në rajonet Odesa dhe Kharkiv.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia nuk dëshiron paqe, por përkundrazi po u sjell bashkatdhetarëve të tij “sa më shumë dhimbje dhe vuajtje të jetë e mundur”.

Kremlini u kundërpërgjigj, duke akuzuar Ukrainën, të cilën e pushtoi në shkurt, se refuzoi të negocionte. Ai tha se goditjet e fundit ishin pasojat e politikës së ndjekur nga Ukraina.

(REL)