Rusia sulmon me raketa Kievin, kërcënohet me më shumë sulme

Moskë, 15 prill 2022 – Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë të premten, më 15 prill, se ka kryer sulme me raketa në Ukrainë, duke shënjestruar kryeqytetin, Kievin.

Ajo ka paralajmëruar se sulmet do të shtohen në shenjë hakmarrjeje ndaj atyre që i ka quajtur “sulme terroriste” dhe “akte sabotazhi” të Ukrainës në Rusi.

Rusia ka thënë se raketat e saj lundruese kanë goditur një fabrikë në qytetin ukrainas gjatë natës, e cila prodhon sisteme ajrore për mbrojtje dhe raketa kundër anijeve.

Si rezultat “janë shkatërruar punëtoritë për prodhim dhe riparim të sistemeve raketore me rreze të gjatë dhe të mesme”, ka thënë Ministria në një deklaratë të publikuar në kanalin e saj në Telegram.

Të enjten, Rusia ka akuzuar Ukrainën se ka dërguar helikopterë rreth kufirit për të sulmuar disa qyteza ruse.

Këshilli Kombëtar për Siguri dhe Mbrojtje të Ukrainës i ka hedhur poshtë akuzat, duke i quajtur ato “përpjekje për të rritur histerinë anti-Ukrainës në Rusi”.

Më 24 shkurt, presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar “operacion special” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Veprimi i Kremlinit ka nxitur zemërim dhe është dënuar në shumë vende të botës.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët janë përgjigjur me sanksione të ashpra kundër Moskës.

(REL)