SHBA e quan krim lufte sulmin ndaj centralit bërthamor Zaporizhia

Kiev, 4 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e cilësojnë si krim lufte sulmin e forcave ruse ndaj centralit bërthamor Zaporizhia në Enerhodar, në Ukrainë.

“Është një krim lufte të sulmosh një central bërthamor. Bombardimi i centralit bërthamor më të madh të Evropës nga Putini e çon sundimin e tij të terrorit një hap më tej”, thuhet në reagimin e ambasadës së SHBA-së në Kiev.

Sulmin e forcave ruse ndaj centralit bërthamor Zaporizhia e kanë dënuar edhe shumë shtete dhe organizata ndërkombëtare, duke e cilësuar atë si një rrezik të madh për njerëzimin.

Menaxhmenti i centralit Zaporizhia në Enerhodar ka njoftuar se punëtorët e centralit po punojnë nën kërcënim të armëve.

“Forcat ruse kanë hyrë në territorin e centralit bërthamor, kanë marrë kontrollin e personelit dhe menaxhmentit të centralit”, ka thënë Petro Kotin.

Tre ukrainas kanë mbetur të vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur gjatë sulmit në centralin Zaporizhia.

(r.m.)