SHBA fillon trajnimin e trupave ukrainase në Gjermani

Uashington, 16 janar 2023 – Shtetet e Bashkuara njoftuan për fillimin e një programi të zgjeruar të trajnimit luftarak për forcat ukrainase në Gjermani, raporton Radio Evropa e Lirë.

Gjenerali amerikan, Mark Milley, drejtor i Shefave të Përbashkët të Shtabit, tha se më 15 janar në Gjermani filloi një program i zgjeruar dhe më kompleks i trajnimit luftarak të forcave ukrainase.

Milley tha se programi, i cili përqendrohet në luftime në shkallë të gjerë, synon të kthejë një batalion prej rreth 500 trupash ukrainase në fushën e betejës për të luftuar rusët në pesë ose gjashtë javët e ardhshme.

Shtetet e Bashkuara kanë trajnuar tashmë më shumë se 3.100 trupa ukrainase për përdorimin dhe mirëmbajtjen e sistemeve të caktuara të armëve, duke përfshirë obusë, automjete të blinduara dhe sistemin raketor të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS).

Aleatët e tjerë perëndimorë po kryejnë gjithashtu trajnime për armët që ata ofrojnë.

Kryeministri britanik, Rishi Sunak, premtoi javën e kaluar të sigurojë tanke britanike Challenger 2 në Ukrainë, pasi Franca në fillim të këtij muaji gjithashtu u zotua të dërgojë tanke AMX-10 RC franceze në Kiev.

Grupi i Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës, i cili koordinon furnizimet me armë në Kiev, do të takohet në bazën ajrore Ramstein në Gjermani gjatë ditëve të ardhshme.

Shefi i mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së më 16 janar tha se agjencia po rrit praninë e saj në Ukrainë për të ndihmuar shmangien e një aksidenti bërthamor pasi sulme ruse u raportuan edhe në rajonin jugor të Zaporizhjas, shtëpia e termocentralit më të madh bërthamor në Evropë.

Aktualisht, vetëm uzina e kontrolluar nga Rusia në Zaporizhja, e cila është afër vijës së frontit, ka një prani të përhershme të katër ekspertëve të IAEA-s.

“@IAEAorg po zgjeron praninë e saj në #Ukrainë për të ndihmuar në parandalimin e një aksidenti bërthamor gjatë konfliktit në vazhdim… Jam krenar që drejtoj këtë mision në Ukrainë, ku po vendosemi në të gjithë [centralet bërthamore] të vendit për të ofruar ndihmë në sigurinë dhe sigurinë bërthamore”, tha Rafael Grossi në Tëitter.

Më 16 janar, në Ukrainë filloi një stërvitje e përbashkët e forcave ajrore të Bjellorusisë dhe Rusisë. Bjellorusia tha se stërvitjet janë mbrojtëse, por në Perëndim janërritur shqetësimet se Moska po e shtyn Minskun t’i bashkohet luftës në Ukrainë.

(r.m.)