SHBA: Mblidhen ndihma për tërmetin katastrofik që goditi Turqinë dhe Sirinë

Mandy Zhuta, biznesmeni shqiptaro-amerikan hapi magazinën e tij (Sedona Taphouse në Cliffside Park, NJ), për të mbledhur donacione për njerëzit që u prekën nga tërmeti katastrofik në Turqi

Nga Beqir Sina – New York

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi disa ditë më parë, disa pjesë të Turqisë dhe Sirisë, duke lënë deri tani të paktën 50.000 njerëz të vdekur, dhe, disa mijëra të tjerë, të lënduar. Që nga tërmeti fillestar, Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së deklaroi  pas këtij tërmeti në zonën sizmike Siri & Turqi, të paktën janë të regjistruara rreth 30 pasgoditje të mëdha – duke përfshirë edhe një termet të fortë me magnitudë 7.5 ballë. Ndërsa, lajmet thonë se ushtria, forcat e ndihmës së shpejt, ekuipazhet e shpëtimit, kan mëse dy javë (nga 6 Shkurt 2023) që po punojnë në terren për të ndihmuar të mbijetuarit, dhe pastrimin e terrenit nga rrënojat. 

Komuniteti turko-amerikan, institucionet turke në SHBA, zyrat diplomatike të qeverisë turke, ambasada në Uashington, misioni dhe konsullata, në Nju Jork, dhe konsullatat e saj në SHBA, në koordinim me organizatat ndërkombëtare, dhe ato amerikane humanitere, po koordinojnë përpjekjet e tyre për mbledhjen e fondeve për të ofruar mbështetje, të dy vendeve, Turqisë dhe Sirisë, të prekura nga tërmetit i 6 Shkurtit.

Shoqata Amerikane Turke e Uashington DC, dhe degët e saj në New York, Los Angelos, Detroit, dhe Çikago, thonë se kan krijuar Fondin e Ndihmës së Tërmetit “Kahramanmaras” për të mbledhur ndihma. 

“Është një kohë veçanërisht e vështirë për shumë njerëz që të mbeten pa strehë, pasi kushtet e dimrit ndikojnë në rajonin e goditur nga tërmeti” shkruan ambasada e Turqisë në Washington D.C. Për të ndihmuar, Ambasada Turke në DC ka ngritur një aksion donacionesh në natyrë. Vullnetarëve u kërkohet të ndalojnë pranë ambasadës në 2525 Massachusetts Avenue NW për të lënë batanije, tenda, çanta gjumi, ngrohës xhepi dhe veshje dimërore.

Ambasada po kërkon gjithashtu ilaçe kundër dhimbjeve pa recetë dhe ilaçe kundër ftohjes dhe gripit. Donacionet, thonë ata do të dërgohen shpejt në vend përmes Turkish Airlines, thanë zyrtarët e ambasadës në një deklaratë.

Qendra Diyanet e Amerikës në Lanham ka organizuar fondin e saj të ndihmës për të ofruar furnizime emergjente për Turqinë. Po ashtu dhe Federata Hebraike e Uashingtonit të Madh – Great Washington, ka hapur një fond që do të lejojë partnerët e saj në rajon të ofrojnë ndihmë të drejtpërdrejtë për viktimat në Turqi dhe Siri.

Edhe, shqiptarët e Amerikës, në disa shtete ku më së shumti jetojnë shqiptarët, po mbledhin dhe dërgojnë ndihma për Turqinë dhe Sirinë.

Strugani Mandy Zhuta mblodhi donacione për Turqinë dhe Sirinë

Njëri prej tyre është Mandy Zhuta, biznesmeni shqiptaro-amerikan, i Sedona Taphouse në Cliffside Park, NJ , i cili simbas revistës Turko of Amerikan Magazine(Buisnes & Life ), këto ditë hapi magazinën e tij, të biznesit në Nju Xhersi, për të mbledhur donacione për njerëzit që u prekën prej tërmetit katastrofik në Turqi. 

“Porsa, në rrjetet sociale mësova lajmin, kam hapur një depo të restorantit tim, për mbledhjen e ndihmave për të cilën kam marr edhe mbështetjen te zyrtarëve lokalë në Cliffside Park, NJ., dhe mbar komunitetit të këtij qyteti. 

 Kur bëhet fjalë për mbledhjen e ndihmës, strugani i tha revistës turko-amerikane, ai tregon se ka mbledhur qindra paketa me ndihma të cilat janë të paketuara në kuti kartoni, dhe ato janë gati të dërgohen në qendrën e grumbullimit.

“Njerëzit janë në vështërsi, humbje e njerëzve të tyre, humbje e çdo gjeje për rreth tyre, dhe, madje edhe spitalet thonë se janë dëmtuara atje”, thotë Mandy Zuta, i cili ka emigruar nga Struga në SHBA. “Pra, është vetëm një tragjedi njerëzore që  ndodhi në Turqi dhe Siri. Dhe, unë mendova të hap depot e mija të bisnesit, për të mbledhur ndihma si komunitet, ne po përpiqemi të mbledhim çfardo lloj ndihme, dhe të përpiqemi të bëjmë sa më shumë që mundemi.”, thotë ai për revistën Turko of Amerikan Magazine(Buisnes & Life ).

Mandy Zhuta, shqiptaro-amerikani që organizoi një fushatë donacionesh në Cliffside Park, NJ., thotë për medien sociale se të gjithë anëtarët e komunitetit e ndihmuan atë, madje edhe nxënësit e shkollave fillore mbanin kuti, ndanë sende dhurimi, Ndërsa ai përdori depon e tij, e cila është pranë restorantit të bisnesit të tij, “Sedona Taphouse” në Cliffside Park, NJ. 

Ai thotë “Më duhej të bëja diçka njerëzit që u goditën nga tërmeti dhe faleminderit se të gjithë më dhanë dorën ndihmës humanitare”. 

Ai mori disa faleminderime edhe nga Komuniteti Turko-Amerikan : “Faleminderit Mandy që je kaq human faleminderit Sercan Zoklu, Kryetar në Greater Bergen Community Action, Yakup Zoklu, oficer policie në Cliffside Park gjithashtu e ndihmuan Mandy-n të organizonte donacione. Faleminderit Gold coast motor sport, për mbështetjen dhe ndihmën”.